Zawartość
W naszym otoczeniu znajduje się wiele produktów, substancji, pierwiastków, o właściwościach których tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia lub wiemy o nich zbyt mało, aby je poprawnie zastosować. Jednym z takich produktów jest właśnie chrom organiczny. Współcześnie przypisuje mu się wiele pozytywnych właściwości oraz podkreśla się jego znamienitą rolę, którą odgrywa w organizmie. Do tej pory jednak postrzegany był wyłącznie przez pryzmat swoich szkodliwych właściwości.
Chrom organiczny
Na początku trzeba bowiem zaznaczyć, że jest to pierwiastek śladowy, który reguluje gospodarkę węglowodanową i lipidową w organizmie człowieka. Przy czym jest składnikiem sprzyjającym odchudzaniu oraz przyrostowi tkanki mięśniowej. Warto zaznaczyć, że jest to produkt szczególnie zalecany dla chorych na cukrzycę, ponieważ wzmacnia działanie insuliny oraz dla chorych na różne choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, czy podwyższony poziom cholesterolu.
Chrom reguluje ponadto metabolizm tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Trzeba podkreślić, że jego jony występują w licznych produktach spożywczych w postaci soli organicznych. I to właśnie w takiej postaci wchłaniane są w ludzkim układzie pokarmowym.
Gdzie możemy go znaleźć?
Jednym z głównych źródeł chromu organicznego jest mięso oraz jego przetwory. Także w rybach, owocach morza oraz w jajach możemy go odnaleźć. Zaznaczyć należy, że mniejsze ilości chromu znajdują się w produktach zbożowych oraz niektórych warzywach i owocach. Najbogatszym źródłem chromu są głównie drożdże spożywcze. Znajdziemy go również w:
ziarnach zbóż,
chlebie pełnoziarnistym,
nisko przetworzonych kaszach,
wątrobie,
wołowinie,
brokułach,
sałacie,
zielonym groszku.
Co nieco o przyswajalności chromu…
W kwestii przyswajalności tego pierwiastka należy podkreślić, że jego przyswajalność zwiększają niektóre aminokwasy, takie jak glicyna i kwas asparaginowy oraz witamina C. Jednakże takie czynniki jak cukry proste oraz żelazo i cynk powodują ograniczenie przyswajania chromu w organizmie. W związku z czym trzeba pamiętać o uzupełnianiu niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Ponadto u osób, które narażone są na stres jest bardzo łatwo eliminowany.
Ile chromu powinniśmy spożywać dziennie?
W związku z faktem, iż chrom organiczny jest obecny w wielu produktach spożywczych, to zróżnicowana oraz zbilansowana dieta dostarcza jego wystarczającej ilości. Jednak do dnia dzisiejszego nie zostało ustalone dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Wielu ekspertów w swoich pracach naukowych podkreśla, że młodzież oraz osoby dorosłe powinni spożywać od 30 do 100 μg w ciągu dnia. Współcześnie nie przedstawia się także dowodów na to, aby wspierać potrzebę stosowania chromu przez całą populację ludzką. Trzeba jednak podkreślić, że przyjmowanie wyższych dawek chromu z suplementów diety jest szkodliwe dla organizmu. Bowiem przedawkowanie chromu, czyli przyjęcie dawki powyżej 1 mg, może uszkadzać strukturę DNA.
Kiedy warto go stosować?
Dla niektórych grup ludzi wskazane jest spożywanie chromu organicznego. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uprawiają sport oraz pracują ciężko fizycznie oraz dla tych, którzy są na diecie wysokocukrowej, ponieważ wraz z moczem wydalają tego składnika dużo więcej. Warto ponownie podkreślić, że różnorodna dieta pokrywa zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Kto jest narażony na niedobór chromu?
Osoby, które odchudzają się dość intensywnie oraz nadużywają alkoholu, mają schorzenia nerek oraz układu pokarmowego są w szczególności narażone na niedobór tego pierwiastka w organizmie. Wówczas sygnałem, że w organizmie brakuje chromu mogą być bóle głowy, drażliwość, zmęczenie, lęki oraz wzrost poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
Właściwości chromu
Jak już wspomniano wyżej chrom reguluje metabolizm węglowodanów. W licznych badaniach wykazano, że suplementacja diety chromem zwiększa zarówno utratę wagi, jak i tkanki tłuszczowej. Chrom wchodzi bowiem w skład czynnika tolerancji glukozy. Zapobiega tym samym nagłym wahaniom stężenia glukozy we krwi. Trzeba wskazać, że nagłe obniżenie glukozy we krwi powoduje napady głodu oraz wzmożony apetyt na słodycze. Jest to duży problem zwłaszcza dla osób, które starają się schudnąć. Warto zaznaczyć, że suplementacja chromem organicznym skutecznie zmniejsza apetyt na słodycze oraz poprawia gospodarkę cukrów w organizmie.
Trzeba podkreślić, że bardzo często chrom jest stosowany przez osoby otyłe, które zmagają sie z nadwagą. Jest to jeden ze sposobów ich odchudzania. Należy przy tym pamiętać, że na proces odchudzania składają się także odpowiednio zbilansowana dieta, a także zwiększona aktywność fizyczna. Z całą stanowczością stwierdzić należy, że żadne ogólnodostępne farmaceutyki nie przyczynią się do trwałej utraty wagi, a nieodpowiednio stosowane mogę przyczynić się do wywołania wielu negatywnych konsekwencji w organizmie.
Chrom a osoby chore na cukrzycę
Wielu ekspertów zaleca jednak stosowanie chromu przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jest to bowiem czynnik, który poprawia insulinowrażliwość komórek, a także obniża stężenie hemoglobiny glikowanej. Wynika to z faktu, że podwyższone stężenie glukozy we krwi bardzo niekorzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, ponieważ zmniejsza ich elastyczność. W takich sytuacjach chrom organiczny działa na naczynia krwionośne i tkanki jak parasol ochronny, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych, takich jak mikroangiopatia.
Warto wskazać, że chrom, wykorzystując insulinę, zwiększa transport glukozy i aminokwasów do komórek mięśni oraz hamuje działanie enzymów katabolicznych. Dzięki czemu może działać jako czynnik anaboliczny. Należy zaznaczyć, że właściwość ta nie została dotychczas potwierdzona klinicznie.
Współcześnie wskazuje się również, że chrom wpływa pozytywnie również w zapobieganiu rozwoju osteoporozy u kobiet po menopauzie.
Szkodliwy nadmiar chromu
Należy mieć także na uwadze, że nadmiar chromu organicznego może wpłynąć na zaburzenie produkcji insuliny oraz pogorszenie przyswajalności cynku i żelaza. Dlatego też suplementy chromu należy przyjmować pod stałą kontrolą lekarza.
Więcej informacji na temat chromu organicznego znajdziecie także tutaj.