Kiedy sięgnąć po aminokwasy bcaa?

  • Alicja
  • 11 maja 2017
  • 0
opakowanie bcaa

Obecnie dość rzadko można spotkać osoby, które trenują siłowo, a przy tym trzymają się diety i nie korzystają z suplementów. W profesjonalnym treningu jest to wręcz niemożliwe. Warto zaznaczyć, że rynek odżywek proponuje ich tak wiele, że nie rzadko mamy problem z wyborem. Jednym z takich suplementów jest BCAA. Są to aminokwasy chroniące mięśnie przez rozpadem. Dodatkowo przyśpieszają budowę tkanek mięśniowych oraz dbają o prawidłowy przebieg energetyczny w organizmie.

Kilka słów o BCAA

Pod tym tajemniczo brzmiącym skrótem skrywają się trzy aminokwasy, czyli: leucyna, izoleucyna oraz walina. Ich proporcja wynosi natomiast: dwie części leucyny oraz po jednej części izoleucyny i waliny. BCAA posiada szeroki zastosowanie. Powinni go stosować zwłaszcza przedstawiciele sportów typowo sylwetkowych, siłowych i wytrzymałościowych. Suplement ten powinien być stosowany przed treningiem po to, aby usprawnić przebieg energetyczny. Dzięki czemu poprawić zdolności wysiłkowe po wyczerpaniu pozostałych zapasów energetycznych.

Leucyna

Leucyna jest aminokwasem egzogennym. Oznacza to, że musi zostać dostarczony z zewnątrz, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie go wytworzyć. Aminokwas ten zwiększa syntezę białek i zwiększa działanie insuliny. Jeżeli przyjmuje się leucynę po treningu, powoduje ona lepsze wykorzystanie tzw. okna anabolicznego. Eksperci zauważają, że kiedy chcemy, aby leucyna spotęgowała działanie insuliny, wówczas musimy dostarczyć organizmowi energii w postaci węglowodanów.

Izoleucyna

Jeżeli chodzi o izoleucynę, to podobnie jak leucyna jest to aminokwas egzogenny, który występuje w produktach, które zawierają białko. Przykładowym produktami spożywczymi są migdały i orzechy, ale także mięso i jego przetwory. Warto podkreślić, że jest alternatywnym źródłem energii, kiedy mamy do czynienia z niewystarczającą dostępnością glukozy bądź kwasów tłuszczowych. Jest ona niezbędna w procesie syntezy białek.

Walina

Walina jest również aminokwasem egzogennym. Tak jak pozostałe elementy BCAA bierze udział w procesie wytwarzania energii oraz w syntezie białek mięśniowych. Zużywana jest przez organizm w okresie dużego stresu na potrzeby energetyczne. Eksperci twierdzą, że walina ma działanie antykataboliczne oraz znacząco przyczynia się do przyspieszenia procesów naprawczych.

kobieta ćwicząca hantlem

Jak działa BCAA?

Ze względu na swoje działanie anaboliczne w syntezie białek mięśniowych aminokwasy znajdują zastosowanie w wręcz wszystkich dyscyplinach sportowych. Zapobiegają także ich rozpadowi podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeżeli w naszym organizmie jest wysoki poziom aminokwasów w krwioobiegu, wówczas jest to jednoznaczny sygnał wyczerpania się glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Równocześnie jest to sygnał dla naszego odśrodkowego układu nerwowego o tym, że konieczne jest zwiększenie procesu pozyskiwania energii, która jest zgromadzona w tkance tłuszczowej.

W którym momencie warto przyjmować BCAA?

Najważniejszym pytaniem pozostaje to, kiedy najbezpieczniej stosować BCAA. Najbardziej rozsądnym sposobem jest przyjmowanie tych aminokwasów przed i w trakcie treningu. Odpowiednim momentem jest także branie BCAA po zakończeniu treningu siłowego oraz przed treningiem aerobowym.

Jak przyjmować BCAA?

Aminokwasy BCAA powinny być stosowane od 7 do 20 gramów, przy założeniu, że 10 gramów w ciągu doby jest jak najbardziej optymalną ilością, która zadziała w organizmie. Trzeba podkreślić, że w większości dostępnych preparatów na 1 gram przypada około 0,8 grama czystych aminokwasów. Jeżeli spożywamy dodatkowe porcje aminokwasów, nabiera to znaczenia w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. W sytuacji kiedy podaż kalorii jest ujemna, wówczas ryzyko występowanie stanów katabolicznych jest bardzo wysokie.

mężczyzna na siłowni

Wiele osób podkreśla, że BCAA należy stosować w okresie pracy nad definicją mięśniową znacznie częściej niż w przypadku, kiedy budujemy masę mięśniową. Wówczas skupić się powinniśmy na najbardziej wyczulonych porach dnia na katabolizm. W tym okresie dobrze jest przyjmować BCAA bezpośrednio po przebudzeniu – jeżeli trening wypada w godzinach porannych – oraz przed treningiem siłowym (wówczas przyjmujemy odżywkę białkową) i w trakcie ćwiczeń.

Eksperci podkreślają, że taka suplementacja przynosi największe korzyści, do których należą:

  • Obniżony katabolizm,

  • Przyspieszona regeneracja,

  • Lepsze samopoczucie,

  • Synteza białek mięśniowych.

Efekty te najlepiej widać wówczas, kiedy jest stosowana w okresie około treningowym – w sportach siłowych, jak i wytrzymałościowych.

Zalety wynikające z przyjmowania

Korzyści, które płyną z faktu korzystania z BCAA są dość duże. Efekty widać nie tylko w okresie budowania masy mięśniowe, ale i w czasie redukcji. Warto zaznaczyć, że ten suplement można stosować nie tylko na siłowni, ale również w przypadku innych sportów siłowych i wytrzymałościowych. Szczególnie warto zainwestować w BCAA, kiedy nasze ciało znosi duże obciążenia treningowe oraz kiedy potrzebuje odpowiedniej regeneracji. Warto podkreślić, że w sytuacji, kiedy trenujemy raczej amatorsko, wówczas nie ma potrzeby stosowania BCAA, ponieważ nasz jadłospis dostarczy na wszystkiego, czego akurat potrzebujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *