Regularne kontrole u dentysty: dlaczego są tak ważne?

  • Alicja
  • 13 sierpnia 2019
  • 0
wizyty kontrolne u dentysty

Regularne wizyty u lekarza specjalisty stomatologa to jeden z kluczowych warunków nie tylko dla zachowania prawidłowego stanu zębów, ale również dla zdrowia całego organizmu. Próchnica często jest uznawana za chorobę dotyczącą właściwie wyłącznie zębów a często również za problem bardziej natury estetycznej, niż zdrowotnej.

Tymczasem warto mieć świadomość faktu, że rozwijający się w zębie stan próchniczy to dosłownie miliony bakterii, które namnażają się w każdej kolejnej sekundzie oraz bez problemu migrują z jamy ustnej do innych, często pozornie odległych rejonów naszej organizmu. Stąd też nieleczona próchnica może być między innymi przyczyną stanów zapalnych gardła, żołądka a także wyzwolić przewlekłe zapalenie zatok. Ciągła obecność w jamie ustnej namnażających się bakterii prowadzi także do postępującego osłabienia układu immunologicznego.

Regularne kontrole u dentysty: dlaczego są tak ważne?

Bardzo często jesteśmy przekonani, że możemy samodzielnie dokonywać przeglądu jamy ustnej w celu wychwycenia ewentualnych zmian próchniczych. Niestety, takie podejście jest błędne. Siłą rzeczy nie jesteśmy bowiem w stanie dojrzeć wszystkich zębów. Co więcej, niektóre niepokojące symptomy w obrębie jamy ustnej z zasady jest w stanie dojrzeć tylko lekarz specjalista stomatolog.

Dotyczy to zresztą nie tylko diagnostyki oraz profilaktyki choroby próchniczej zębów, ale również wszelkich innych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, w tym również zmian o charakter nowotworowym lub przednowotworowym.

Kto jest narażony na nowotwory jamy ustnej?

Według stereotypowego przekonania, zmiany o charakterze nowotworowym w obrębie gardła lub jamy ustnej pojawiają się tylko u nałogowych palaczy w wieku powyżej 40 lat. Niestety, nie jest to pogląd zgodny z rzeczywistością. Obecnie niepokojące zmiany w jamie ustnej coraz częściej diagnozuje się nawet u osób dwudziestoletnich. Według lekarzy przyczyną wcale nie są papierosy lub też alkohol, lecz coraz powszechniejsze występowanie wirusa HPV, które niektóre odmiany mogą powodować właśnie nowotwory jamy ustnej. Do zarażenia się HPV dochodzi najczęściej poprzez uprawianie seksu oralnego.

W jaki sposób można wykryć ewentualne niepokojące zmiany np. na języku lub podniebieniu? Najlepszym miejscem do tego jest oczywiście dobry gabinet dentystyczny. Lekarz dentysta Wrocław będzie w stanie bowiem dostrzec oraz ocenić również np. ewentualne zmiany umiejscowione u podstawy języka, powiększenie migdałków lub nieprawidłową czynność ślinianek. Wszystko to dla nas pozostanie natomiast całkowicie nieuchwytne, nawet jeśli będziemy dokonywać samodzielnej kontroli jamy ustnej 4 razy w miesiącu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]