Piperyna w diecie – tak, czy nie?

 • Alicja
 • 11 stycznia 2020
 • 0
Piperyna w diecie - tak, czy nie?

Piperyna jest naturalnym związkiem, który już od lat stosowany jest w medycynie. Niektórzy uważają, że powinien znaleźć się on w diecie, inni zaś uważają go za zbyteczny. Warto dowiedzieć się zatem jakie ma właściwości i czym się charakteryzuje, aby zadecydować o jej obecności w naszym jadłospisie.

Piperyna — co to takiego?

Coraz częściej słyszy się o tej substancji. Jeszcze parę lat temu większość ludzi nie zdawała sobie sprawy z jej istnienia, a dziś jest o niej bardzo głośno. Piperyna jest alkaloidem, którego cechą charakterystyczna jest piekący smak. Zgodnie z najnowszymi badaniami ma ona działanie przeciwbakteryjne, zmniejsza ból oraz pomaga w przypadku stanów zapalnych. W codziennym jadłospisie można spotkać ją np. w pieprzu, który właśnie jej zawdzięcza swój charakterystyczny ostry smak.

Sprawdź, co może dać obecność piperyny w diecie

Jak już wspomniano, najnowsze badania wykazują, że piperyna charakteryzuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. W związku z tym warto umieścić ją w diecie. Wcześniej warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami oraz opiniami, które można znaleźć w internecie na temat tej substancji.

Przykładem źródła takiej wiedzy może być np. strona internetowa https://naturalnemetody.pl/piperinox-piperyna-opinie/. W tym miejscu można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat tej substancji, a także suplementu diety Piperinox, który ją zawiera.

Najważniejsze właściwości

Warto jednak chociażby w skrócie przedstawić najważniejsze cechy charakterystyczne piperyny, które mogą wpływać na korzystne efekty jej obecności w diecie.

Piperyna ceniona jest ze względu na:

 • działanie przeciwbólowe,
 • poprawę działania układu nerwowego,
 • łagodzenie stanów zapalnych występujących w organizmie,
 • działanie antybakteryjne,
 • przydatność w depresji,
 • poprawę krążenia krwi.

Jak widać, piperyna jest substancją o bardzo szerokim spektrum działania i może pomóc na różne dolegliwości. Umieszczenie jej w swojej diecie w formie pieprzu lub suplementów diety powinno przynieść korzystne dla zdrowia skutki.

Piperyna w odchudzaniu

Zalety piperyny ograniczają się nie tylko do właściwości typowo zdrowotnych. Może ona odegrać bardzo ważną rolę także w procesie odchudzania, który często wymaga ogromnych poświęceń. Oczywiście walka z otyłością także będzie miała korzystny wpływ na zdrowie.

Piperyna może pomóc w odchudzaniu na kilka sposobów.

 1. Po pierwsze piperyna jest świetnym wspomagaczem dla wszystkich trenujących. Wynika to z faktu, że podnosi ona wydolność fizyczną i przyśpiesza eliminacje kwasu mlekowego z mięśni. Pobudza także wydzielanie adrenaliny i pomaga rzeźbić mięśnie.
 2. Po drugie, jest wsparciem w procesie odchudzania, gdyż przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Doskonale wspomaga także proces trawienia, wchłaniania składników do krwi oraz reguluje wypróżnianie.
 3. Po trzecie piperyna przyśpiesza przemianę materii. Mobilizuje trzustkę do wydzielania enzymów oraz pomaga w anabolizmie białek. W związku z tym cały proces przemiany materii przebiega sprawniej.
 4. Po czwarte piperyna pomaga przezwyciężyć niechęć do ćwiczeń, zapobiega depresji, pobudza krążenie krwi oraz wzmacnia odporność, która przyda się podczas zimowych treningów.

Nie każdy może stosować piperynę!

Suplementów z piperyną nie powinny przyjmować dzieci i kobiety w ciąży. Ich organizmy mogą być zbyt delikatne na stosowanie tego suplementu. Co więcej, Piperinox i inne suplementy tego typu powinny darować sobie osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym lub chore na wrzody. Piperyna może powiem podrażniać błonę śluzową i powodować nasilanie się objawów. Wszystkie osoby przyjmujące leki na choroby przewlekłe powinny skonsultować się z lekarzem w przypadku chęci przyjmowania piperyny. Może ona bowiem osłabiać lub wzmacniać działanie niektórych leków.

Podsumowując, piperyna może być bardzo przydatna w diecie, zwłaszcza osobom chcącym schudnąć. Jednak nie można zapominać, że istnieją także przeciwwskazania do jej stosowania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]