Zawartość
Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, ponieważ jest on nie tylko naszą wizytówką, ale może sprawić, że niektórzy spojrzą na nas łaskawym okiem. Istnieje wiele sposobów na to, aby przywrócić naturalną biel zębom. Możemy wyróżnić zabiegi wykonywane profesjonalnie w gabinetach dentystycznych i te bardziej tradycyjne, wykonywane tzw. domowym sposobem. Poniżej przedstawiono kilka najczęściej wykorzystywanych metod do rozjaśnienia zębów.
Co wpływ na kolor naszych zębów?
Warto podkreślić, że naturalny kolor zębów niejako waha się od bieli, przez kość słoniową, na odcieniach szaroniebieskich i żółtobrunatnych kończąc. Na kolor naszych zębów ma wpływ wiele przyczyn. Jedną z nich i najważniejszą są geny. Decydują one także o mineralizacji tkanek, składzie chemicznym, czy grubości i odcieniu szkliwa. Ważną przyczyną jest też czas. Nie wolno zapominać, że wraz z wiekiem ściera się nasze szkliwo i w miarę, jak robi się cieńsze, to tym bardziej prześwituje przez nie ciemniejsza tkanka zębiny. Warto zaznaczyć, że również nasza dieta ma niewątpliwie duży wpływ na biel zębów. Często nie zdajemy sobie sprawy z negatywnego oddziaływania na nasze zęby barwników zawartych w herbacie, czerwonym winie, jagodach, czy wiśniach. Szkodliwy wpływ mają także nasze nawyki i używki – np. papierosy. Ich wyeliminowanie w dużym stopniu przyczyni się nie tylko do polepszenia stanu naszych zębów, ale także kondycji naszego organizmu.
Metody wybielania zębów
Trzeba podkreślić, że chęć posiadania białych zębów nie jest modą, która zapanowała w ostatnich latach. Otóż ich wybielania próbowano już od wieków. Czasem robiono to, używając zdumiewających, a wręcz zadziwiających sposobów, jak chociażby używanie popiołu drzewnego, czy sproszkowanego rogu jelenia. Brzmi dość niedorzecznie, prawda? Już nasze babcie i mamy często do wybielania zębów stosowały sodę. Co ciekawe, współcześnie jest ona składnikiem niektórych past do zębów.
Poniżej zaprezentowano sposoby na profesjonalne wybielenie zębów Gdańsk:
Zdjęcie kamienia nazębnego
Wybielanie zębów warto rozpocząć od wizyty u dentysty, ponieważ może okazać się, że wystarczy wykonać tylko oczyszczeni szkliwa i kamienia. Istnieje kilka sposobów usunięcia kamienia nazębnego od mechanicznego, ultradźwiękami, czy podczas zabiegu piaskowania. Należy pamiętać o tym, że po takim zabiegu warto również wykonać przegląd plomb. Dzieje się to z prostej przyczyny. Otóż te plomby, które zostały założone przed laty również ulęgają przebarwieniom. Natomiast plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. Dlatego też najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wymiana ich na nowe, z materiałów o trwałym kolorze.
Wybielające pasty
Można powiedzieć, że jest to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów usuwania niewielkich przebarwień. Pozwala bowiem uzyskać efekt rozjaśnienia o jeden lub dwa tony. Pasty wybielające zawierają bowiem specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki, które rozpuszczają błonkę i tym samym wiążą płytkę nazębną ze szkliwem. Pasty posiadają także substancje ścierne, które usuwają mechanicznie powstały osad. Jednakże warto pamiętać o tym, aby przed zakupem takiej pasty sprawdzić jej wskaźnik ścieralności (RDA), który jest podany na opakowaniu. Aby nie uszkodzić szkliwa, nie powinien on przekraczać 200. Nie należy je używać dłużej niż dwa miesiące. Bardzo dobrym uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Szczoteczki posiadają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, natomiast płyny hamują gromadzenie się płytki nazębnej.
Nakładka u dentysty
Jest to metoda przeprowadzana za pomocą stomatologa. Nakładki wykonuje się właśnie w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, dzięki temu są idealnie dopasowane. Co ważne, lekarz dobiera również żel o odpowiednim natężeniu. Jednakże trzeba zaznaczyć, że samo wybielanie przeprowadza się w domu. Takie wybielanie trwa ok. czterech tygodni, a polega na noszeniu nakładek dwa razy dziennie przez dwie godziny oraz zakładaniu ich na noc na cztery godziny.
Przeciwwskazania w wybielaniu zębów
Powszechnie wiadomo, że niektóre osoby nie powinny stosować wybielania zębów. Mam tutaj na myśli osoby, które nie ukończyły 16 roku życia. Natomiast osoby chore na epilepsję i kobiety w ciąży powinny unikać zabiegu rozjaśniania zębów.
Podsumowanie
Jak widać jest kilka sposobów na to, aby mieć rząd białych niczym śnieg zębów. Pełen uśmiech dodaje pewności siebie, a czasami wręcz jest elementem dress codu – szczególnie w kontaktach biznesowych. Warto podkreślić, że białe zęby to nie tylko efekt jednorazowego wybielenia, a przede wszystkim codzienna i systematyczna dbałość o higienę jamy ustnej. Dlatego warto dbać o swoje zęby, ponieważ dzięki temu będą nam służyły dłużej.