Dieta dr Dąbrowskiej jako sposób na skuteczny detoks

  • Alicja
  • 8 kwietnia 2017
  • 0

Dieta warzywno-owocowa/detoks/głodówka – gdy wpiszemy te słowa w Internet to pierwszą osobą w Polsce powiązaną z tymi frazami będzie Dr n. med. Ewa Dąbrowska członkini Europejskiego Stowarzyszenia Klasycznej Medycyny Naturalnej, która opracowała coś w rodzaju głodówki leczniczej w celu przywrócenia nam lepszego zdrowia.

Taki detoks, może trwać od kilku dni do kilku tygodni, jest to indywidualna sprawa osoby sięgającej po taki rodzaj oczyszczającej diety. Jest to dieta niskokaloryczna, która dostarcza dziennie tylko 800kcal, a dawka tłuszczu, białka i węglowodanów jest aż 20–krotnie zmniejszona. Dlatego też nie może być stosowana przez długi okres czasu. Dieta dr Dąbrowskiej jest rodzajem postu leczniczego, podczas którego metabolizm skierowany jest na procesy spalania, oczyszczania i regeneracji.

Jak to działa?

Paliwem dla mózgu jest glukoza, której niewiele jest w pozostałej części organizmu, dodatkowo odkłada się jeszcze w postaci glikogenu w wątrobie. Gdy przechodzimy na dietę warzywno-owocową, dostarczamy organizmowi głównie dużą dawkę cukrów, które zamieniają różnego rodzaju złogi białkowe (np. zwyrodniałe, uszkodzone, martwe komórki czy tkanki, zakrzepy, guzy). Jest to tzw. proces „odżywiania wewnętrznego”. Podczas ścisłego przestrzegania diety ustępuję uczucie głodu za które odpowiedzialny jest rdzeń mózgowy. Brak uczucia głodu jest głównym objawem, przy którym możemy stwierdzić, że działa proces samoleczenia czyli odżywiania wewnętrznego. Czasami można zaobserwować regenerację organizmu w postaci zmniejszonych guzków tarczycy, guzków przy stawach palców, również poprawić się może sprawność ruchowa. Zdarza się, że pojawi się przejściowy katar, śluz w stolcu czy w moczu, który spowodowany jest oczyszczaniem organizmu przez wydalanie śluzu. Restrykcje kaloryczne odpowiedzialne są także za przywrócenie aktywności nieczynnym genom i enzymom. Sprzyja to odmłodzeniu, hamuje rozwój nowotworów i wydłuża życie.

Co możemy jeść:

  • niskoskrobiowe warzywa:
    • korzeniowe: marchew, burak, seler, pietruszka, rzodkiew
    • kapustne: kapusta, kalafior, brokuł
    • cebulowe: cebula, por, czosnek
    • dyniowate: dynia, kabaczek, ogórek pomidor, papryka
    • liściaste: sałata, natka pietruszki, zioławarzywa i koktajl z warzyw
  • niskocukrowe owoce: jabłka, grejpfruty, cytryny, jagody w mały ilościach
  • picie:
    • dużej ilości zielonych soków warzywnych, z zielonych pędów roślin, ponieważ zawierają chlorofil, który budową zbliżony jest do hemoglobiny, dodatkowo aktywne enzymy wspomagają trawienie, oczyszczają, odtruwają i odnawiają krew oraz są niezastąpionym źródłem minerałów i witamin najlepiej dla nas przyswajalnych
    • dużej ilości wody
    • herbat owocowych i ziołowych
    • naturalnych kompotów bez cukru
    • soków owocowych
    • wywarów z warzyw

W trakcie diety trzeba ograniczyć się tylko do warzyw i owoców. Odstawiamy na czas trwania kuracji inne pokarmy takie jak np. chleb, kasza, olej, kawa, alkohol.

herbata oczyszczająca

Główne zasady diety:

  • Jadamy głównie surowe warzywa i owce, ponieważ to one zawierają aktywne enzymy i biokatalizatory, na których opiera się skuteczność diety. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm różnie może zareagować na drastyczną zmianę diety. Warzywa i owoce w naturalnej postaci pobudzają nasze soki trawienne, przez co mogą pojawić się u nas bóle brzucha, wzdęcia i refluks. W przypadku gdy dolegliwości gastryczne są bardzo uporczywe zaleca się przejście na dietę gotowaną.
  • Przy jednoczesnym stosowaniu diety warzywno-owocowej i przyjmowaniu leków, trzeba uważać na działania uboczne leków. Może to być związane ze zmianą metabolizmu podczas trwania diety. Również zmniejsza się nasza masa ciała i spada poziom cukru, dlatego u osób z zaburzeniem tętniczym, chorobami układu krążenia i wysokim cholesterolem proporcjonalnie trzeba redukować leki hipotensyjne, moczopędne, przeciwcukrzycowe i cholesterolowe oczywiście przy uprzedniej konsultacji z lekarzem. Gdy na dietę warzywno-owocową chcą przejść osoby z otyłością czy cukrzycą typu II bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem i dietetykiem. Ostrożność trzeba zachować również przy lekach przeciwkrzepliwych, ponieważ może dojść do skazy krwotocznej, które objawiają się sińcami i krwawieniami.
  • Ruch jako element wspomagający dietę. Podczas wysiłku fizycznego uruchamiane są te same co w diecie warzywno-owocowej mechanizmy odpowiedzialne za redukcję masy ciała, cholesterolu, zakrzepów, ciśnienia i cukru.

Przeciwskazania w zastosowaniu diety:

– rekcje stresowe np. lęk przed dietą, które hamują nasze zdolności samoregeneracyjne

– stosowanie hormonów sterydowych ponieważ są to leki hamujące układ immunologiczny

– przy posterydowej i autoagresyjnej niedoczynności tarczycy

– przy niewydolności narządów

– przy chorobach nowotworowych w zaawansowanym stadium

– przy zaburzeniach związanych z nadczynnością tarczycy

– podczas ciąży i karmienia małych dzieci

– u dziewczyn w okresie dojrzewania

– przy ciężkiej depresji

– po transplantacji narządów

[Głosów:6    Średnia:4.7/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *