Suplementy diety dla kobiet w ciąży. 3 pytania o witaminy, na które powinnaś znać odpowiedź

  • Alicja
  • 31 sierpnia 2018
  • 0
suplementy diety w ciąży

Wiele kobiet, które planują ciążę lub są w jej pierwszym trymestrze, zastanawia się, czy w czasie najbliższych dziewięciu miesięcy warto przyjmować suplementy diety. Jesteś jedną z tych mam? Przychodzimy z krótkim poradnikiem, z którego dowiesz się czy przyjmować suplementy diety i których witamin nie może zabraknąć w Twojej diecie.

1. Czy warto suplementować witaminy podczas ciąży nawet wtedy, gdy jesteś zdrowa?

Większość lekarzy nie ma wątpliwości co do tego, że suplementacja pewnych witamin i minerałów jest podczas ciąży konieczna bez względu na to, czy kobieta jest zdrowa, czy też nie. Dlaczego? Badania pokazują, że w organizmie kobiety w ciąży, która nie suplementuje witamin i minerałów, niemal zawsze dochodzi do niedoboru kwasu foliowego, jodu oraz witaminy D3. Pamiętaj, że w czasie ciąży tych witamin potrzebujesz wyjątkowo dużo – dla dwóch osób. Dostarczenie takiej ilości witamin wraz z pokarmem często okazuje się niemożliwe, m.in. ze względu na wymioty towarzyszące ciąży, choć nie tylko.

2. Jakie witaminy należy suplementować podczas ciąży?

Podczas wizyty u ginekologa zapytaj o tzw. Wielką Piątkę lub poczytaj o niej w Internecie. Tzw. Big Five to pięć witamin, które powinna suplementować każda mama.  Te pięć substancji to wspomniane wcześniej kwas foliowy, jod oraz witamina D3, ale także kwasy DHA oraz żelazo. Przyjmowanie tych witamin w odpowiednich ilościach zapobiega problemom położniczym, w tym przedwczesnym porodom. Pomaga także dziecku w prawidłowym rozwoju, wspomagając prawidłowy rozwój intelektualny i wzmacniając układ nerwowy oraz odpornościowy, a także chroniąc je przed rozwojem takich problemów jak ADHD, astma, a nawet autyzm.

3. Czy przed wyborem suplementu diety dla kobiet w ciąży warto skonsultować się z lekarzem?

Oczywiście! Samodzielny wybór suplementów dla kobiet w ciąży co prawda nie powinien wyrządzić Ci krzywdy, ale we współpracy z lekarzem może być znacznie bardziej efektowny. Jak pisaliśmy wcześniej, bezsporne jest suplementowanie kwasu foliowego, jodu oraz witaminy D3 – taka jest rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i powinna o tym pamiętać każda mama. Ważne jest jednak to, co poza tym. Niektóre mamy nie muszą suplementować nic więcej, bo są zdrowe i dbają o odpowiednią dietę. Wiele mam potrzebuje jednak dodatkowych witamin, np. żelaza czy też magnezu. Aby dowiedzieć się, czy i czego brakuje właśnie Tobie, wykonaj odpowiednie badania, które zaleci Ci Twój lekarz prowadzący.

[Głosów:1    Średnia:5/5]