Spirulina – co to jest i jak działa

 • Alicja
 • 7 lutego 2018
 • 0
Spirulina

Spirulina to jedna z najzdrowszych i pełnowartościowych roślin dostępnych obecnie na naszym rynku. Na całym świecie algi spiruli spożywane są ze względu na ich unikalne właściwości odżywcze. Suplementacja diety spiruliną korzystnie wpływa na zdrowie człowieka.

Spirulina co to jest?

Spirulina to zielono-niebieska alga, posiadająca niezaprzeczalne właściwości wpływające na zdrowie organizmu człowieka. Porastają jeziora i inne zbiorniki ze słodką wodą. Hodowana jest w różnych rejonach świata. Taki miejscami są Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, a także Afryka.

Spirulina działanie

Oto najważniejsze korzyści przyjmowania Spirulin:

 • Spirulina – wzmocnione włosy, skóra i paznokcie.

Spirulina zawiera dużo witamin i chlorofil, więc ma właściwości osłabiające efekt wypadania włosów. Witamina F oraz kwas nukleinowy bezpośrednio wpływa pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie. Znajdująca się w składzie biotyna — ma znaczący wpływ na poprawę jakości włosów, paznokci i skóry.

 • Oczyszcza organizm

Dobrym pomysłem jest dodawanie w niewielkiej ilości spiruiny do sałatek. Ma ona zdolności do wiązania chemicznego z niektórymi jonami metali. Dzięki temu usuniemy niechciane zanieczyszczenia wraz z moczem.

 • Stymulowanie układu trawienia

Współczesna dieta, oparta jest w głównej mierze na przetworzonej żywności. Która nie sprzyja florze bakteryjnej w jelitach. I prowadzi do wielu problemów całego układu trawienia. Dobrym sposobem na pobudzenie działania jelit i flory bakteryjnej jest choćby spożywanie jogurtów probiotycznych. Również działanie Spiruliny w układzie trawiennym może być zbawienne. Spożywania tej algi wpływa na stymulowanie wzrostu i reprodukcję pożytecznych bakterii w jelitach.

 • Bezsenność

Sen to podstawa regeneracji naszego organizmu. Bezsenność może doprowadzić do szeregu trudności w codziennym funkcjonowaniu. Rozdrażnienie, zmęczenie, wyczerpanie, problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci. A także gorszą jakość wykonywanych czynności oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym.  Na przykład cienie pod oczami, ziemista cera, podpuchnięte powieki.

Spożywanie Spiruliny może pomóc w produkcji melatoniny. Jest to hormon, odpowiedzialny za regulację naszego zegara biologicznego. A także odpowiedzialny do poprawnego funkcjonowania w dzień i w nocy.

 • Hamuje alergię

Spirulina poprzez hamowanie uwalniania histaminy może chronić przed objawami alergii. Spożywanie przeciwdziała objawom takim jak: alergiczny nieżyt nosa, wysypka, łzawienie czy obrzęk tkanek miękkich.

 • Jest bogatym źródłem witamin i minerałów

Spirulina jest najbogatszym źródłem pełnowartościowego białka (18 aminokwasów – 8 egzogennych i 10 endogennych). Poza świetnym materiałem budulcowym mięśni, białka ważne są między innymi dla właściwego poziomu cukru we krwi. W Spirulinie można znaleźć także wapń, żelazo, beta-karoten, magnez, potas. A także sód, cynk, selen, fosfor i mangan. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, C, D i E. Dzięki bogatej zawartości wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, działanie Spiruliny wpływa na poprawę stanu zdrowia całego organizmu.

Spirulina właściwości

Spirulina jest bardzo bogata w wiele składników odżywczych takich jak białko, chlorofil, główne minerały. Jak i również niezbędne kwasy tłuszczowe, pierwiastki śladowe oraz wiele przeciwutleniaczy.

Spirulina przede wszystkim ma takie właściwości jak:

 • oczyszcza krew z toksyn i ją odbudowuje;
 • doskonale odżywia organizm i często stosowana jest w leczeniu np. anemii. Ponieważ łatwo przyswajalne żelazo. Idealna dla osób osłabionych i niedożywionych w każdym wieku – również dla dzieci;
 • dzięki dużej zawartości chlorofilu oczyszcza wątrobę i nerki z toksyn;
 • działa alkalizującą na organizm (odkwasza organizm);
 • to idealny suplement dla osób uprawiających sport. Spirulina jest bardzo bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka (składa się w 60% z białka);
 • pomaga w odchudzaniu – poprawia trawienie, hamuje apetyt. Jest też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych GLA, które są najważniejszym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie wagi;
 • obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienia krwi;
 • poprawia pamięć i koncentrację;
 • działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo.

Odchudzanie a spirulina

Spirulina co prawda nie działa bezpośrednio na utratę tkanki tłuszczowej. Jednak z pewnością jest dobrym produktem uzupełniającym. Zawiera wiele niezbędnych witamin, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zwiększenie ilości białka w diecie wpływa także na większe uczucie sytości po posiłku. Dodatkowo fenyloalanina hamuje ośrodek głodu zlokalizowany w bocznej części podwzgórza.

Dostępna jest w postaci:

Spirulina jest dostępna w postaci ciemnozielonego proszku, tabletek, batonów czekoladowych i energetycznych z surową spiruliną. Najpopularniejsze produkty to sproszkowana spirulina, którą kupimy za 10-15 złotych za 100 gram. Można wykorzystywać ją do robienia różnego rodzaju szejków lub łączyć ze zdrowymi produktami.

Tabletki ze spiruliną kosztują od 30 do 60 złotych za 180 kapsułek. W zależności od wielkości dawki i producenta. Na rynku dostępne są również mieszanki – spirulina i chlorella w jednym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]