Podstawowe zasady diety dla każdego początkującego sportowca

 • Alicja
 • 4 kwietnia 2017
 • 0

Dieta sportowa jest bardzo szerokim pojęciem – mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci ustabilizować wiedzę i pomoże w opracowaniu własnej diety najlepszej dla Twojego organizmu.

Mówi się, zresztą głęboko w to wierzę, że około 80% sukcesu związanego z piękną sylwetką i zdrowym samopoczuciem to przede wszystkim zdrowe nawyki żywieniowe. Także zanim podejmiesz się jakichkolwiek ćwiczeń, przemyśl proszę na poważnie jak wygląda Twój sposób żywienia.

Głównym zadaniem diet sportowych jest zgubienie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zamiana tkanki tłuszczowej na tkankę mięśniową. Zdarzają się również przypadki osób z niedowagą, dla których porcje żywieniowe będą wyglądały zupełnie inaczej. Każda osoba wymaga indywidualnego podejścia, jednak są pewne standardy, które bez konieczności konsultacji z dietetykiem już dziś będziesz mógł zacząć wprowadzać w życie. Jeżeli nie interesują Cię wymyślne diety, a zależy Ci na prowadzeniu zdrowego trybu życia, bez zbędnych wyrzeczeń, wierzę, że wystarczy trochę wiedzy i samodyscypliny, a bardzo szybko będziesz mógł odzyskać kontrolę nad swoim ciałem i dzięki odpowiednim zaleceniom w pełni będziesz mógł cieszyć się piękną sylwetką i zdrowym ciałem.

warzywo

4 ogólne zasady diety dla wszystkich

 1. 4-5 posiłków w ciągu dnia. Ponieważ w momencie kiedy regularnie dostarczamy wartości odżywcze, nasz organizm nie zajmuje się tworzeniem dodatkowych zapasów energetycznych, które odkładają się później w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście jak ktoś się uprze, może zjadać 3 regularne posiłki dziennie, organizm się przyzwyczai do godzin posiłkowych, jednak efekt który chcemy uzyskać może wydłużyć się w czasie.
 1. Spożywanie posiłków o konkretnych godzinach. Jest to bardzo istotna sprawa, jak nie najważniejsza. Nasz organizm to jedna wielka maszyna, która dzięki regularnym posiłkom jest w stanie działać non stop prawidłowo. Wyobraź sobie stare parowozy na węgiel, jak nie dokładasz regularnie do pieca, to jedziesz czasem dłużej, czasem krócej, a czasem wcale. Tobie się zdarza zapomnieć zjeść, a Twój organizm spala rezerwy i żyje w ciągłym strachu bo nie wie kiedy dostanie nową dawkę paliwa. Inaczej jest jeżeli wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku, a nasz organizm może spokojnie wykonywać swoją pracę. Także warto jeść częściej w mniejszych ilościach i o konkretnych porach. Sprzyja to odtłuszczeniu i ujędrnieniu sylwetki, dodatkowo poprawiają się procesy trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.
 1. Spożywanie posiłku co 3-4 godziny. Wy też znacie w swoim otoczeniu osoby, które mówią, że jedzą raz, dwa razy dziennie a wyglądają jak puszyste serdelki i szczerze mówiąc trudno Ci uwierzyć w jego prawdomówność. Bo niby jak? A no tak! Jeżeli cały czas będziesz podchodził do organizmu jak do wysoko zaprogramowanego urządzenia, które potrzebuje ciągłej dostawy paliwa żeby funkcjonować prawidłowo, to nic Cię w takim wypadku nie powinno dziwić. Taki oto jegomość, może i zjada tyle samo kalorii co ty, ale jego organizm jest kompletnie rozstrojony, korzysta z rezerw i zamiast skupiać się na prawidłowym funkcjonowaniu włącza swój system alarmowy, który mu każe cały czas magazynować zapasy, a my widzimy ją w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej. A wyobraź sobie jak zachowuje się organizm podczas ciężkiego wysiłku fizycznego bez systematyki spożywania posiłków?…
 1. Picie dużej ilości wody! Już nawet nie będę tłumaczyć dlaczego! Jestem to niby oklepany temat, a mimo wszystko okazuje się, że przez większość zaniedbywany. Potraktuj to jako obowiązek! 1,5l dziennie minimum.

Zapotrzebowanie energetyczne różni się znacznie od wieku, trybu życia, stopnia aktywności fizycznej, masy ciała,wzrostu.

mężczyzna robi pompki

Dlatego właśnie nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces. W internecie, czy w różnego rodzaju aplikacjach i mądrych książkach można znaleźć kalkulatory, dzięki którym wyliczysz dokładne zapotrzebowanie kaloryczne dostosowane do Twojego przypadku. Warto korzystać z takich udogodnień. Nie chcę reklamować w tym poście konkretnych firm, dlatego brak tu konkretnych odnośników. Jednak słowo klucz ‘kalkulator dietetyczny’ wpisane w google zdecydowanie powinno rozwiązać Twój problem.

Istotne informacje do zapamiętania

 • Osoby z nadwagą:
  • dieta powinna być zredukowana o ok. 500-1000kcal w zależności od wyników poszczególnej jednostki w kalkulatorze dietetycznym i uzupełniona dodatkowo o zapotrzebowanie energetyczne wykorzystane podczas aktywności fizycznej. Kobiety mają tendencje do drastycznych głodówek, które niestety prowadzą do niedożywienia organizmu. W konsekwencji takie drastyczne cięcia kaloryczne w połączeniu z wysiłkiem fizycznym źle wpływają na nasz organizm, a efekt szczupłej sylwetki trwa krótko.
  • Musi być zachowany prawidłowy proces spalania tkanki tłuszczowej. Ok. 0,5 do 1kg tygodniowo. Efekty zachodzą nieprzerwanie. Nie powinniśmy się zniechęcać brakiem efektu ‚wow’, który jest sztucznie napompowany przez świat mediów. Jeżeli zależy Ci na długotrwałym efekcie, poświęcenie, praca i konsekwencja z twojej strony są nieuniknione.
  • Zapomnij o głodówkach, które powodują ubytek tkanki mięśniowej powodując, że nasze ciało staje się mniej jędrne i mniej sprężyste.
 • Osoby z niedowagą:
  • Zalecany wysiłek fizyczny siłowy, którego wynikiem będzie rozbudowa tkanki mięśniowej, dzięki temu skóra nabierze sprężystości i jędrności.
  • Zalecana dieta o zwiększonej energetyczności, jednak bez drastycznych nadwyżek kalorycznych. Aby nastąpił tylko przyrost masy beztłuszczowej. Mniej więcej o około 500-1000kcal dziennie więcej po wyliczeniu kalorii dla konkretnej osoby w zależności od zmiennych (waga, wzrost, wiek itd.), uzupełniona dodatkowo o powysiłkowy koszt energetyczny. Dzięki temu, przybieramy na wadze bez przyrostu tkanki tłuszczowej.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *