Zawartość
Każdy rodzic zastanawia się co jest dobre, zdrowe dla dziecka, jeśli chodzi o odżywianie. Urozmaicenie diety naszego maluszka ma ogromny wpływ dla późniejszych nawyków żywieniowych. To wtedy twoje dziecko uczy się poznawać smaki, lubić zdrowe wartościowe posiłki, przyzwyczajać się do regularnego jedzenia śniadania, spożywania 5 posiłków dziennie, w tym 3 głównych. Mimo najlepszych chęci matki często mają wątpliwości, czy to co dają swojemu dziecku jest z pewnością zdrowe.
Tutaj pojawiają się ważne pytania – co na początek, jak zacząć, czego się trzymać?
Kilka zasad dotyczących schematu żywienia maluszka
1. Rodzic decyduje CO podaje dziecku, KIEDY i JAK. Dziecko decyduje CZY posiłek zje, a jeśli tak, to ILE
2. Mieszanki mleczne podstawą diety a mleko matki podawane na żądanie.
3. Nowe produkty podajemy łyżeczką nie butelką.
4. Konsystencja pokarmu dostosowana do umiejętności malca.
5. Najpierw warzywo potem owoc.
6. Gluten 5-6 miesiąc.
7. Na początek rozszerzenia diety podajemy całe jajko.
8. Nie opóźnimy wprowadzenia alergenów do diety dziecka.
9. Woda jako podstawa.
10. Nowe pokarmy wprowadzamy 5. – 7. miesiąc, kolejność dowolna.
11. Wprowadzamy do diety mleko i jego przetwory.
12. Mięso i ryby tylko odpowiednie, dobre gatunki.
Niemowlę karmione piersią
Mleko matki do skończenia 6 miesiąca powinno być jedynym pokarmem dla dziecka.
Pierwszy posiłek inny niż mleko
5-6 miesiąc (5 porcji mleka 150 ml -160 ml) porcje są orientacyjne i zależą od apetytu maluszka na początku gotowane zmiksowane warzywka ( osobiście zaczęłam od podania jednoskładnikowego dania np.gotowana marchewka na parze, ziemniaczek gotowany raz dziennie), gotowane owoce,całe jajko 3-4 razy w tygodniu ( dodajemy do innego posiłku),kleiki bezglutenowe/kaszki, produkty zbożowe( kasza zbożowa/glutenowa) w niewielkiej ilości nie wcześniej niż w 5 miesiącu nie później niż w 6 miesiącu, soki owocowe przecierowe nie więcej niż 150 ml ilość liczona razem z podawanymi owocami (osobiście mojej córce nie podawałam soków porostu bardziej jej smakowała woda, lub herbatka ziołowa bez cukru),woda bez ograniczeń .
Podajemy płynne mleko z piersi, warzywka i owocki mają konsystencje gładkiego puree.
Umiejętności niemowlaka:językiem rozdrabiany pokarm,wypychanie językiem nowych pokarmów,przy zbliżeniu łyżeczki maluch otwiera usta.
7-8 miesiąc (5 porcji mleka 170 ml -180 ml) porcje są orientacyjne i zależą od apetytu maluszka
9-12 miesiąc (4-5 porcji mleka 190 ml -220 ml) wprowadzamy do jadłospisu maluszka: zmiksowane lub drobno posiekane mięso (bądź rybą na początku raz w tygodniu, jeśli dziecko dobrze ją toleruje dwa razy w tygodniu), surowe owoce i warzywa ( np.jabłko, marchew, pomidor), kasze, pieczywo, wprowadzamy produkty, które mogą potencjalnie alergizować dziecko, czyli (np. jogurtu, kefiru, twarożku, truskawek),pełne mleko krowie po 12 m.ż.( jako dodatek do innych posiłków) woda bez ograniczeń. Podstawą jest pokarm matki, 3 produkty mleczne,pokarm rozdrabniamy i siekamy, w ostatnim etapie podajemy do rączki. Umiejętności niemowlaka: pokarm jest pobierany wargami z łyżeczki, rozwój umiejętności i koordynacji umożliwiających samodzielne jedzenie.
Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym
Pierwszy posiłek inny niż mleko
3-6 miesiąc (5 porcji mleka 150 ml -160 ml) porcje są orientacyjne i zależą od apetytu maluszka na początku gotowane zmiksowane warzywka ( osobiście zaczęłam od podania jednoskładnikowego dania np.gotowana marchewka na parze, ziemniaczek gotowany raz dziennie), gotowane owoce,całe jajko 3-4 razy w tygodniu ( dodajemy do innego posiłku),kleiki bezglutenowe/kaszki, produkty zbożowe( kasza zbożowa/glutenowa) w niewielkiej ilości nie wcześniej niż w 5 miesiącu nie później niż w 6 miesiącu, soki owocowe przecierowe nie więcej niż 150 ml ilość liczona razem z podawanymi owocami ( osobiście mojej córce nie podawałam soków porostu bardziej jej smakowała woda, lub herbatka ziołowa bez cukru),woda bez ograniczeń.
Podajemy 4 posiłki mleczne, warzywka i owocki mają konsystencje gładkiego puree.
Umiejętności niemowlaka:językiem rozdrabiany pokarm,wypychanie językiem nowych pokarmów,przy zbliżeniu łyżeczki maluch otwiera usta.
7-8 miesiąc (5 porcji mleka 170 ml -180 ml) porcje są orientacyjne i zależą od apetytu maluszka 9-12 miesiąc (4-5 porcji mleka 190 ml -220 ml) wprowadzamy do jadłospisu maluszka: zmiksowane lub drobno posiekane mięso (bądź rybą na początku raz w tygodniu, jeśli dziecko dobrze ją toleruje dwa razy w tygodniu), surowe owoce i warzywa ( np.jabłko, marchew, pomidor), kasze, pieczywo, wprowadzamy produkty, które mogą potencjalnie alergizować dziecko, czyli (np. jogurtu, kefiru, twarożku, truskawek),pełne mleko krowie po 12 m.ż. ,woda bez ograniczeń.
Od 11 miesiąca 3 posiłki mleczne,pokarm rozdrabniamy i siekamy, w ostatnim etapie podajemy do rączki.
Umiejętności niemowlaka: pokarm jest pobierany wargami z łyżeczki, rozwój umiejętności i koordynacji umożliwiających samodzielne jedzenie.
Czym jest gluten?
To białko roślinne występujące w roślinach ( np. w życie czy pszenicy), stanowiące podstawę naszego jadłospisu. Gluten należy podawać stopniowo w niewielkich ilościach, aby mały organizm naszego maluszka oswoił się z nim, a także po to, by zapobiec celiakii, chorobie jelit powodowanej przez nietolerancje glutenu.
Kiedy wprowadzamy gluten do diety malucha?
Około 5 miesiąca w ramach profilaktyki celiakii, podajemy dziecku małe porcje glutenu. Niech będzie to odrobina (pół łyżeczki) kaszy manny ( możemy ją dodać do mleka mamy) . Następnie zaczynamy podawać kasze bezglutenowe. Jeśli dziecko nie zdradza objawów nietolerancji glutenu, w 7. – 8. miesiącu zaczynamy podawać też inne pokarmy zawierające gluten (pieczywo, kasze)
Po wprowadzeniu nowego produktu kolejno i osobno np. owoce, warzywa, kasze, mięso obserwujemy reakcje naszego dziecka. Zaczynamy od małych ilości np. 3-4 łyżeczki. Posiłek inny niż mleko matki podajemy po zakończeniu karmienia piersią, jeśli dziecko odmawia to zmieniamy kolejność.
Posiłek dla niemowlaka powinien być z naturalnych składników, bez konserwantów, sztucznych substancji smakowych i sztucznych barwników.Składnikiem tłuszczowym dodawanym do zup i posiłków powinno być masło, niskoerukowy olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. Produkty zbożowe powinny być wzbogacone w żelazo. Ograniczamy cukry, i produkty dosładzane. Konsystencja mięsa i warzyw powinna stymulować żucie pokarmu. Liczba posiłków i ich wielkość zależy od łaknienia i zapotrzebowania dziecka w danym wieku.
Ważne: Drogie mamy – podany schemat żywienia niemowlaka jest jedynie informacyjny, każde dziecko indywidualnie przechodzi etap rozszerzenia swojej diety – należy o tym zawsze pamiętać! ????