Dieta do progu 1000 kalorii

 • Alicja
 • 30 lipca 2017
 • 0
zdrowa sałatka z krewetkami

Współcześnie dietetycy wręcz prześcigają się w proponowaniu diet odchudzających, od łagodnych do radykalnych. Wybierając dietę dla siebie, warto więc zastanowić się, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza. Jedną z diet odchudzających jest dieta 1000 kalorii. Należy podkreślić, że z założenia dieta 1000 kalorii dostarcza naszemu organizmowi mniej kalorii niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Dzięki temu ich deficyt w ciągu tygodnia może wynieść aż 7000, co równa się utracie 1 kilograma. Początkowo nasza waga zmniejsza się, ponieważ organizm traci wodę. Następnie, gdy organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, pojawia się mniejsze tempo spadku masy, co spowalnia odchudzanie. Dieta ta oferuje zatem 5 posiłków dziennie o ustalonej liczbie kalorii.

Dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kalorii polega w dużej mierze na drastycznym zmniejszeniu spożycia kalorii do 1000 dziennie. Dzięki niej możemy szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Istnieją jednak pewne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jeżeli będą one przestrzegane, wówczas dieta 1000 kalorii będzie skuteczna i nie będzie zagrażała naszemu zdrowiu.

mięso z grilla

Zasady diety 1000 kalorii

Na samym początku należy podkreślić, że nie jest to dieta dla wszystkich. Mogą ją stosować wyłącznie osoby młode i zdrowe, które chcą szybko stracić kilka zbędnych kilogramów. Jak sama nazwa wskazuje w diecie najważniejsze jest liczenie kalorii spożywanych posiłków. Aby nie przekroczyć progu tysiąca kalorii na dzień, wykluczamy z pożywienia tłuszcze oraz cukry, czyli jesteśmy zmuszeni nie spożywać tłustych potraw, słodyczy oraz nadmiaru owoców, białego pieczywa, smażonych potraw. Można za to stosować warzywa na parze, pieczone lub grillowane bez tłuszczu mięso. Dodatkowo należy wprowadzić aktywność fizyczną. To pozwoli nam na zgubienie w ciągu tygodnia jednego kilograma.

Zalety tej diety

Co ważne dieta 1000 kalorii jest dość zdrowym odchudzaniem, ponieważ dostarcza organizmowi większość potrzebnych składników odżywczych, ale nie wszystkie witaminy i mikroelementy. Warto więc  dodać do diety preparaty witaminowe oraz  tych, które zwierają w sobie śladowe pierwiastki, takie jak magnez, potas i inne. Jednak tą mniej pozytywną stroną diety 1000 kalorii jest to, że jemy pięć razy dziennie małe ilości pokarmów. Dzięki czemu żołądek potrafi sobie szybko poradzić z mniejszą ilością jedzenia, przez co nie zalega ono w przewodzie trawiennym. Warto zaznaczyć, że taką dietę można stosować przez siedem dni. Później wracamy do normalnego odżywiania, ograniczając przy tym tylko tłuszcze i słodycze. Dieta 1000 kalorii działa tylko przez kilka dni, dlatego ważne jest, aby nie stosować jej dłużej niż tydzień. Bowiem po 7 dniach naszemu organizmowi zaczyna brakować składników odżywczych, natomiast metabolizm znacząco spowalnia. To wszystko powoduje, że organizm zaczyna magazynować tłuszcz, zamiast go spalać. Jeżeli więc, po tygodniu stosowania diety 1000 kalorii dalej tracimy kilogramy, oznacza to, że redukcji ulega tylko tkanka mięśniowa. Dobrym rozwiązaniem jest powtórzenie kuracji za jakiś czas.

Wady diety 100 kalorii

Nie jest to jednak dieta, która nie posiada wad. Możemy zaliczyć do nich:

 • przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do deficytów witaminowych,

 • większą uwagę przykłada się do kaloryczności produktów niż wartości odżywczych,

 • liczenie kalorii dotyczy każdego spożywanego produktu,

 • przy dłuższym stosowaniu dochodzi do spowolnienia metabolizmu.

półmisek sałatki ogórkowej

O czym trzeba pamiętać?

Dieta 1000 kalorii, chociaż jest niskokaloryczna, powinna jednak dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Pełnowartościowe posiłki zapobiegają bowiem powstawaniu uczucia głodu i w ten sposób pozwalają utrzymać właściwy poziom energii przez cały dzień. Dzięki temu będziemy stopniowo spalać tkankę tłuszczową. Warto podkreślić, że związku z tym, dieta 1000 kalorii powinna być tak ułożona, aby na talerzu mogły się znaleźć zarówno odpowiednia ilość białek, tłuszczów, jak i węglowodanów.

W tej diecie ważne są proporcje

Kluczowym elementem diety 1000 kalorii są odpowiednie proporcje. Przez nasz brak dyscypliny można łatwo zwiększyć ilość spożywanych kalorii, a wówczas cała dieta wymknie się spod kontroli i nasz wysiłek może pójść na marne. Aby temu zapobiec, należy spożywać mniejszą ilość posiłków co 2-3 godziny. Stosując dietę 1000 kalorii, dzień możemy rozpocząć małym bananem i kromką pieczywa pełnoziarnistego. Na obiad zaś możemy przygotować 100 gramów ryby lub mięsa drobiowego oraz małą salaterkę sałatki. Natomiast na podwieczorek możemy zjeść mały kubeczek jogurtu lub szklankę świeżych owoców.

Mała podpowiedź

Dobrze jest rozplanować sobie każdy posiłek tak, by zawierał określoną liczbę kalorii, np.:

 • pierwsze śniadanie – 250 kcal,

 • drugie śniadanie – 100 kcal,

 • obiad – 350 kcal,

 • podwieczorek – 100 kcal,

 • kolacja – 200 kcal.

Istotne kwestie dotyczące diety

Trzeba zaznaczyć, że aby dieta 1000 kalorii była prawidłowa i przyniosła spodziewane efekty, musi być zróżnicowana. Menu zależy w dużej mierze od naszych preferencji oraz od tabel kalorycznych. Nie ma natomiast jednego określonego jadłospisu. Podkreśla się, że musi się w nim znaleźć miejsce na chude mięso, owoce, warzywa, ryby, kasze i wiele innych. Koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie tłustego mięsa, wędlin oraz sera, a także słodzenie napojów. Podczas diety 1000 kalorii nie wolno spożywać alkoholu. Wielu dietetyków zaleca także, aby dieta trwała do 4 tygodni, a po nich warto przejść na dietę 1200 lub 1500 kalorii, co pomoże nam uniknąć efektu jo-jo.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *