Spożywane jedzenie nie tylko ma na celu nas odżywić, ale również jest lekiem lub przyczyną przykrych dolegliwości. Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne są problemem, który może wystąpić u każdego z nas. Wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiednich działań to jedyny sposób na osłabienie objawów i uniknięcie komplikacji zdrowotnych w przyszłości.
Co wskazuje na nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne polegają na nieprawidłowej reakcji organizmu na spożywany pokarm. Wśród przyczyn nietolerancji pokarmowych wymienia się monotonną dietę, stosowanie używek, przewlekły stres, ostre zakażenia wirusowe i bakteryjne, zatrucia pokarmowe, choroby przewodu pokarmowego, autoimmunologiczne lub nowotworowe, a także przewlekłe przyjmowanie takich leków jak antybiotyki czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Większość z tych czynników przyczynia się do zaburzenia procesów trawienia i wchłaniania w jelitach oraz do wytworzenia się tzw. zespołu nieszczelnego jelita. Układ immunologiczny reaguje poprzez wytworzenie nadmiernej ilości przeciwciał IgG, co jest bezpośrednią przyczyną przewlekłego stanu zapalnego i pojawienia się dolegliwości.
Najwyższy poziom przeciwciał obserwuje się po 24 godzinach od spożycia i mogą utrzymywać się nawet do czterech dni. To właśnie wtedy pojawiają się objawy nietolerancji pokarmowych:
- migreny,
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe (wzdęcia i bóle brzucha, biegunki, zaparcia, uczucie przelewania),
- bóle mięśniowe, kostne lub stawowe,
- zaburzenia widzenia,
- zmiany skórne (trądzik, łuszczyca, suchość i świąd skóry),
- stany lękowe i depresyjne, częste zmiany zachowania,
- przewlekłe zmęczenie i senność,
- trudności z redukcją masy ciała lub niedożywienie.
Przebieg nietolerancji pokarmowych często jest niespecyficzny, co znacznie utrudnia prawidłową diagnostykę – wielu chorych nie wiąże swoich dolegliwości ze spożywanym jedzeniem.
Jak wykryć nietolerancje pokarmowe?
Jedyną metodą, która w precyzyjny sposób pozwoli na wykrycie nietolerancji pokarmowych, jest badanie krwi przeprowadzane w laboratorium medycznym. W diagnostyce nietolerancji pokarmowych badanie krwi (takie jak IMMUNOdiagDIETA) polega na pomiarze stężenia przeciwciał IgG swoistych dla produktów spożywczych, które znajdują się w naszej codziennej diecie. Podwyższony poziom przeciwciał oznacza, że dany pokarm jest szkodliwy dla organizmu.
Po wykonaniu testu należy wprowadzić odpowiednią dietę – rotacyjną lub eliminacyjną, która pozwoli na wyciszenie reakcji układu immunologicznego i osłabienie lub cofnięcie się nietolerancji – mówi Katarzyna Startek, specjalista portalu Zdrowegeny.pl.
Podjęcie odpowiednich działań i zastosowanie diety leczniczej przyczynia się do uniknięcia późnych konsekwencji nietolerancji pokarmowych, takich jak: otyłość, cukrzyca typu II, zaburzenia płodności czy przewlekłe niedożywienie. Terapia nietolerancji pokarmowych wspomaga również skuteczność leczenia chorób współistniejących i łagodzi ich objawy. Dotyczy to szczególnie zaburzeń o podłożu autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów).
Więcej informacji o tym dlaczego warto robić testy na nietolerancje pokarmowe znajdziesz na stronie Zdrowegeny.pl