Na czym polega dieta cud?

  • Alicja
  • 30 kwietnia 2017
  • 0
zgrabna kobieta

Współcześnie nadal trwa moda na szczupłą sylwetkę i zdrowy tryb życia. Nic dziwnego, skoro niemal na każdym kroku „atakowani” jesteśmy wizerunkami kobiet i mężczyzn o nienagannej wręcz figurze. Często nie zdajemy sobie sprawy, że takie wizerunki na okładkach wielu czasopism mogą być wyretuszowane. Jednak i tak zaczyna kiełkować w nas myśl, aby poprawić własną sylwetkę i to w możliwie jak najszybszym okresie czasu. Uważamy, że jedynym ratunkiem dla nas w takiej sytuacji jest zastosowanie diety cud. Ale czy wiemy dokładnie, na czym taka dieta polega?

Czym jest dieta cud?

Powszechnie sądzi się, że dieta cud jest szybkim i bezpiecznym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, przy czym nie musimy wyrzekać się tego, co najbardziej lubimy. Jednak nie jest tak do końca. Otóż mianem dieta cud określa się wszystkie tego typu kuracje, które gwarantują szybkie odchudzanie w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki takim dietom możemy schudnąć nawet dwadzieścia kilogramów I to w zaledwie kilkanaście dni. Jednak należy pamiętać, że takie kuracje są najczęściej bardzo drastyczne, które ograniczają kaloryczność posiłków do minimum. Wówczas nasz organizm otrzymuje w ciągu dnia do 500 kilokalorii, a powinien ok 2000 kilokalorii. Łatwo sobie policzyć, że jest to czterokrotnie mniej niż wynosi dzienna dawka dla organizmu. Niekiedy takie diety oparte są na jednym składniku spożywczym.

Efekty diety cud

Powszechnie uważa się, że diety cud dość znacznie ograniczają wartość spożywanych posiłków. Wbrew utartym stwierdzeniom, nie jest tak, że takie kuracje zupełnie nie przynoszą efektów. Diety cud przyczyniają się bowiem do redukcji tkanki tłuszczowej.

waga i miarka

Jednak poza tym pozytywnym efektem takie diety przynoszą również wiele działań niepożądanych. Stosując takie kuracje, nie dostarczamy do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Taki stan rzeczy w późniejszym okresie może doprowadzić do poważnych niedoborów wielu witamin i składników mineralnych, co może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Często dochodzi także do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a to może w konsekwencji spowodować poważne odwodnienie organizmu. Warto pamiętać, że kuracje typu dieta cud może spowodować również zanik mięśni szkieletowych. Przy zastosowaniu drastycznej diety odchudzającej, którą stosuje się w dłuższym okresie, może dojść do poważnych uszkodzeń wątroby, nerek, a nawet śledziony i tarczycy. Warto mieć na względzie również to, że długotrwałe zaburzenia pracy wątroby czy mięśnia sercowego może spowodować – w skrajnych i wyjątkowych przypadkach– śmierć.

Należy pamiętać również o efekcie jo-jo, który może pojawić się tak szybko, jak szybko dieta zacznie działać. Może to oznaczać powrót do dawnej wagi i to w bardzo krótkim czasie. Jest to spowodowane tym, że ludzki organizm w efekcie diety niskoenergetycznej znacznie obniża wykorzystanie składników związanych ze swoim funkcjonowaniem. W taki sposób chroni się niejako przed głodowaniem. W momencie, kiedy kończy się dieta, przemiana materii jest cały czas spowolniona. Kiedy jednak dostarczymy organizmowi wyższą dawkę energii, to w konsekwencji powoduje to, że tyjemy.

hantle, owoce i miarka do obwodu

Warto stanowczo podkreślić, że nikt ze znanych ekspertów, czy dietetyków nie neguje, że dieta cud nie istnieje. Trzeba pamiętać, że nie dają one jednak dobrych i trwałych rezultatów. Nie wolno także kierować się tym, że jakaś dieta pomogła mojej koleżance, czy znajomej, to i mnie musi pomóc. Często tak się jednak nie dzieje. Przy wyborze diety trzeba mieć na względzie własne predyspozycje i fakt, że diety mogą różnie oddziaływać na nasz organizm. Dokładnie stosowanie się do zaleceń zawartych w kuracji I ściśle trzymanie się jej zasad może zakończyć się sukcesem. Potrzebna jest tutaj nasza determinacja w dążeniu do wyznaczonego celu.

Konkluzja

Sama dieta nie sprawi, że w mgnieniu oka pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Trzeba także uprawiać sport, bądź ćwiczyć na siłowni i pozbyć się niepożądanych nawyków żywieniowych, takich jak podjadanie między posiłkami, czy często nałogowe wręcz jedzenie słodyczy. Wszystko to sprawi, że z pewnością osiągniemy postawiony przez nas cel, jakim jest na przykład szczupła sylwetka.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *