Cukrzyca to choroba, jak każda inna i teoretycznie każdy może na nią zachorować. Istnieją jednak przesłanki, które świadczą o zwiększonym ryzyku zachorowania pewnych grup potencjalnych pacjentów. Sprawdź, czy ty też jesteś w grupie ryzyka.
Cukrzyca typu 1
Ten rodzaj cukrzycy jest trudny do okiełznania, zapobiec mu nie sposób. Cukrzyca typu 1 jest jedną z chorób autoimmunologicznych. W praktyce oznacza to, że organizm z zupełnie niewytłumaczalnego powodu, traktuje zdrowe komórki jako chore i niszczy je. W tym przypadku zniszczeniu ulegają komórki trzustki. Każdy może zachorować na ten typ cukrzycy, ale uważa się, że w grupie większego ryzyka znajdują się osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań, oraz, co ciekawe, osoby zamieszkałe w krajach o chłodniejszym klimacie. Mieszkańcy tropików mogą spać spokojnie.
Nie istnieje profilaktyka zapobiegająca zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Nie ma też żadnych szczepionek na tę chorobę. W przypadku zachorowania ważna jest prawidłowo dobrana dieta dla osób chorych na cukrzycę.
Cukrzyca typu 2
Lepiej poznana i częściej występująca postać choroby. W grupie ryzyka znajdują się osoby obciążone genetycznie, osoby zmagające się z nadwagą i otyłością, osoby po czterdziestym roku życia, osoby chorujące na choroby serca i nadciśnienie, osoby prowadzące siedzący tryb życia i stosujące nieprawidłową dietę. Ciekawostką jest, że cukrzyca typu 2 częściej dotyka osoby zamieszkujące południowe rejony Azji, Bliski Wschód, Afrykę i Karaiby. Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, także mają powody do obaw – istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachorują na cukrzycę typu 2. Podobnie jest z kobietami, które urodziły dziecko ważące więcej niż 4 kg.
Najpowszechniejsze objawy cukrzycy
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka cukrzycy typu 2, powinny nauczyć się, na czym polegają i jak wyglądają pierwsze objawy cukrzycy. (Zobacz: Rola odżywiania w leczeniu trudnych przypadków medycznych). Dzięki temu będą mogły w porę udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Powinny także przynajmniej raz w roku badać poziom cukru we krwi i robić podstawowe badania.
Podstawowe objawy cukrzycy: to senność, problemy z koncentracją, bóle głowy, częstomocz, odwodnienie, ciągłe pragnienie, problemy skórne, infekcje dróg rodnych u kobiet, problemy z erekcją u mężczyzn.
Zapobieganie cukrzycy typu 2 polega przede wszystkim na wprowadzeniu zdrowej diety, zwiększeniu aktywności fizycznej oraz, jeśli zachodzi konieczność, walce z nadwagą.