Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?

 • Alicja
 • 1 marca 2017
 • 5
czajnik z zieloną herbatą

Zielona herbata jest tego samego pochodzenia co herbata czarna i  czerwona, ale co ją tak naprawdę różni i co wpływa na to, że zielona herbata stawiana jest na pierwszym miejscu pod względem właściwości zdrowotnych?

czajnik z zieloną herbatą

Otóż okazuje się, że najważniejszym czynnikiem jest sposób jej obróbki. Liście zielonej herbaty obrabiane są  godzinę po zerwaniu i co najważniejsze nie są poddawane procesom fermentacji. Taką herbatę wyróżnia wyjątkowo bogaty skład chemiczny, który obejmuje polifenole o różnym działaniu (np. bardzo ważne garbniki, katechiny), antyoksydanty, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teinę, witaminy (A, B, C, E) i makroelementy (wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor). Dopiero „rozebranie” zielonej herbaty na czynniki pierwsze pozwala nam w pełni ukazać jej unikatowość i wyróżnia ją spośród innych herbat, które poddane fermentacji nie zachowały tyle wartości odżywczych i substancji prozdrowotnych działających na nasz organizm.

filiżanka z zieloną herbatą

Do głównych i najważniejszych właściwości leczniczych zielonej herbaty zaliczamy:

 • właściwości biochemiczne – polifenole,tzw.katechiny mają właściwości antyoksydacyjne, a tym samym w znacznej mierze redukują rodniki jak i aktywne jony metali ciężkich, które są toksyczne i niszczą w naszym organizmie lipidy, białka i kwasy nukleinowe,
 • działanie przeciwnowotworowe – w magazynach medycznych co raz częściej zaczęły pojawiać się artykuły dotyczące korzystnego wpływu zielonej herbaty w przypadku zapobiegania nowotworom. Wyniki badań mówią na temat spowolnionego rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych dzięki regularnemu spożywaniu zielonej herbaty.
 • zapobieganie chorobom Parkinsona i Alzheimera + właściwości przeciwstarzeniowe i antyneurodegeneracyjne  I w tym przypadku znowu zbawienny wpływ mają polifenole, które mają zdolność przenikania przez barierę krew-mózg i dzięki temu docierają do tkanki nerwowej mózgu, a przy tym nie dopuszczają do nadmiernego gromadzenia się żelaza w neuronach i co za tym idzie spowalniają degenerację komórek nerwowych w mózgu.
 • obniżenie ryzyka udaru, zawału serca, redukcja nadciśnienia i działanie przeciwmiażdżycowe – Japonia i Chiny to nie tylko najwięksi smakosze zielonej herbaty, ale również eksperci w tej dziedzinie. To właśnie tam przeprowadza się najwięcej badań tego zielonego naparu. Żeby pokazać skalę działania zielonej herbaty odniosę się do wyników badań uzyskanych przez naukowców w Japonii. Wykonali oni badanie na grupie 8552 mężczyzn, z których u 40% odnotowano redukcję śmiertelności naczyniowo-wieńcowej przy regularnym spożywaniu zielonego napoju.
 • Dodatkowo zielona herbata ma pozytywny wpływ na funkcję śródbłonka naczyniowego, działa przeciwzapalnie i oczywiście ma właściwości odchudzające! A czemu ‘odchudza’? Zawdzięczamy to katechinom, które zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Przez co zielona herbata jest niezastąpionym dodatkiem do uzupełnienia diety dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy.

liście zielonej herbaty

Co warto wiedzieć na temat parzenia zielonej herbaty:

Sposób i długość  parzenia zielonej herbaty może mieć konkretny wpływ na nasze zachowanie i pobudzenie. Krótkie parzenie (ok. 3 minut) działa pobudzająco i zwiększa zdolności umysłowe ponieważ zawiera dużo teiny. Za to wydłużony czas parzenia ma działanie relaksacyjne.

Zielona herbata niewątpliwie może uczynić nasze życie zdrowszym i smaczniejszym.

Pamiętajmy jedynie, że wszędzie warto zachować umiar, również w spożywaniu zielonych trunków! ☺

[Głosów:2    Średnia:5/5]

5 thoughts on “Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?

 1. Bardzo mnie to cieszy, ze ona ma tyle dobrych skoladnikow i zalet, bo chesto pije zielona w pracy i w domu w sumie tez

  • Z kolei my cieszymy się Moniu, że ktoś bierze sobie do <3 korzystanie z "naturalnych" wspomagaczy. U nas 3/4 składu też preferuje zieloną herbatkę, a pozostała część upiera się przy kawie głównie dla samego aromatu i... przyzwyczajenia 🙂

 2. a taka w torebkach tez ma te wszytskie walory? jestem bardzo ciekawa, bo jej pije duzo

  • Grzybkowa – najlepsza jest liściasta herbata sypana; co do torebkowanych wersji – można zdawać się na dobrych, sprawdzonych producentów (nie jest jednak już tak dobra, zwłaszcza w smaku 😉 ); w przypadku „marketowych marek” – nie polecamy. Z pewnością dodatkowo – odpadają granulaty herbaciane we wszelakiej formie.

 3. Zawsze wiedzialam, ze zielona herbata jest bardzo zdrowa, daltego piję ją codziennie. Przetestowałam już wiele i najabrdziej odpowiada mi smak teekanne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *