Jak zacząć przygodę z dietą Kwaśniewskiego?

 • Alicja
 • 28 kwietnia 2017
 • 0
jedzenie typu fast food na stole

Na wstępie zaznaczyć należy, że nazwa tej kuracji nie wzięła się od nazwiska byłego prezydenta naszego kraju – Aleksandra Kwaśniewskiego 🙂 Dieta swoją nazwę zawdzięcza innemu Kwaśniewskiemu, a mianowicie doktorowi Janowi Kwaśniewskiemu. Jest to polski lekarz i propagator diety zwanej optymalną, o której kilka słów poniżej.

Co nieco o diecie Kwaśniewskiego…

Doktor Kwaśniewski opracował optymalną dietę opierającą się na spożywaniu produktów bardzo bogatych w tłuszcz. Wykluczył przy tym lub maksymalnie ograniczył spożywanie węglowodanów. Autor diety uważa, że produkty bogate w tłuszcz można spożywać bez ograniczeń. Natomiast podkreślił, że należy zrezygnować ze spożywania słodyczy, cukru, pieczywa i owoców. Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna ze wszystkich zaproponowanych diet. Wzbudza bowiem wiele różnorodnych odczuć. Głównym założeniem diety jest utrata około 5 zbędnych kilogramów miesięcznie. Jak to możliwe skoro dieta propaguje spożywanie tych produktów, które każdy człowiek dbający o zdrowie powinien ograniczyć?

Na czym polega dieta Kwaśniewskiego?

Główną zasadą diety Kwaśniewskiego jest spożywanie trzech posiłków dziennie. Dieta opiera się głównie na jajkach, mięsie i produktach mlecznych. Ważnym elementem diety są sery, które powinno spożywać się z majonezem, masłem lub śmietaną w zastępstwie chleba. Należy przy tym unikać węglowodanów. W ciągu dnia możemy spożyć ich najwyżej 50 gramów. Uzupełnieniem tych produktów powinny być niskocukrowe warzywa takie jak ogórki, czy pomidory jak również warzywa kapustne. Ograniczyć należy spożywanie bogatych w węglowodany owoców. Dopuszczalne są natomiast w bardzo niewielkich ilościach owoce jagodowe, do których możemy zaliczyć: agrest, jagody, czarne porzeczki i żurawinę. Do zakazanych produktów, których pod żadnym pozorem nie wolno spożywać, należą:

 • Cukier,

 • Słodycze,

 • Miód,

 • Ryż,

 • Kasza,

 • Ciasta,

 • Kluski,

 • Dżemy,

 • Kompoty,

 • Fasola,

 • Groch,

 • Ziemniaki.

żółty ser z dziurami

Jakie są zalety takiej diety?

Dieta zaproponowana przez doktora Kwaśniewskiego przede wszystkim dostarcza odpowiednią ilość białka. Ponadto korzystnie wpływa na eliminację słodyczy i soli z naszych przyzwyczajeń żywieniowych. Podkreśla się, że dieta zapewnia również wszystkie niezbędne składniki mineralne takie, jak przykładowo sód. Warto zauważyć, że zwolennicy tej diety polecają ją jako dietę odchudzającą, natomiast warto wspomnieć o tym, że jej pozytywne działanie wykryto również w przypadku niektórych chorób. Dzięki diecie unikniemy uczucia głodu. A przygotowanie posiłków nie nastręczy nam trudności, ponieważ wszystkie produkty można znaleźć z łatwością w sklepach.

Czy ta dieta ma jakieś wady?

Owszem, dieta Kwaśniewskiego, podobnie zresztą jak każda inna ma swoje negatywne strony. Otóż dość mocno przekracza dzienne zapotrzebowanie organizmu na tłuszcz (w tym nasycone kwasy tłuszczowe). Uważa się, że w diecie występuje zbyt duża liczba jajek. Zdecydowaną wadą diety Kwaśniewskiego jest ograniczenie spożywania węglowodanów, które dostarczają oprócz składników mineralnych również pożytecznego dla organizmu błonnika. Powszechnie wiadomo, że to błonnik wspomaga perystaltykę jelit, tym samym chroni przed nowotworami. Ponadto pozytywnie wpływa na obniżenie cholesterolu oraz stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Przeciwnicy diety doktora Kwaśniewskiego zauważają, że nie jest to odpowiednia kuracja dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać. Według nich odpowiednio skomponowana dieta powinna zawierać głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego, a nie pochodzenia zwierzęcego. W znacznej liczbie przypadków efektem przeprowadzonej diety jest ketoza, czyli zakwaszenie organizmu.

tłusty burger

Przeciwwskazania dotyczące diety

Osoby młode oraz ze schorzeniami nerek i wątroby raczej nie powinny stosować tej kuracji, ponieważ może mieć negatywny wpływ na stan ich zdrowia. Ponadto dieta prowadzi do niedoboru witaminy z grupy B, witaminy C oraz kwasu foliowego.

Słowem podsumowania

Dieta zaproponowana przez doktora Kwaśniewskiego nie jest dietą cud. Ma zarówno swoje dobre strony, jak i wady. Dlatego też zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie tej kuracji, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta dieta faktycznie jest mi potrzebna. Przed samą kuracją należy skonsultować się z dietetykiem.

Więcej na temat diet można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano właściwości i badania.

[Głosów:6    Średnia:4/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *