Zawartość
Dieta 1500 kalorii jest skutecznym sposobem na odchudzanie oraz uzyskanie smukłej sylwetki. Podobnie jak dieta 1000 kalorii, zakłada znaczne ograniczenie spożywanych posiłków. Jednakże w przeciwieństwie do niej nie powoduje ciągłego uczucia głodu. Taka dieta odchudzająca daje przez to większe szanse na uzyskanie zakładanych rezultatów, czyli stopniową utratę zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, żeby przy ograniczeniu spożywanych kalorii wciąż dostarczać potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania składników.
Dieta 1500 kcal
Dieta 1500 kalorii pozwala na pewne odstępstwa w ilości dostarczanych do organizmu kalorii. Dzięki czemu można łatwiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb osoby. Jednego dnia można zjeść 1200 kalorii, natomiast innego – 1550. W diecie 1500 kalorii ważne jest bowiem to, by zachować odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem, węglowodanami oraz tłuszczem.
Dieta 1500 kcal zasady
W związku z dużą zawartością energetyczną należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cała kuracja trochę trwa. Tygodniowo zwykle udaje się pozbyć około 1,5 do 2 kilogramów. Taka dieta może świetnym być sposobem na rozpoczęcie zdrowego trybu życia, poprzez zdrowe jedzenie. Co ważne, nie ma ograniczenia czasowego dla jej stosowania, gdyż nie powoduje ona niekorzystnych zmian w organizmie. Jest także zalecana dla osób otyłych oraz mężczyzn. Dieta 1500 kalorii opiera się przede wszystkim na zasadzie „mało, a często”. Jej zasadą jest to, aby spożywać pięć posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Tu dozwolona jest również kolacja. Jednak nie powinna być jedzona później niż na 3 godziny przed snem.
Podstawowe założenia diety
Dieta 1500 kalorii obejmuje wszystkie posiłki w ciągu dnia. Główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolacja powinny zawierać porcję warzyw oraz produkty, które dostarczają pełnowartościowego białka i węglowodanów.
Co jeść i kiedy jeść?
Śniadanie, czyli najważniejszy posiłek w ciągu dnia dostarcza organizmowi najwięcej energii – nawet 500 kalorii, dzięki czemu w ciągu dnia nie będziemy odczuwać głodu. Powinno składać się zatem z produktów zbożowych, które zawierają dużej ilość błonnika. Możemy zatem rano pozwolić sobie na:
Płatki zbożowe z otrębami i bakaliami,
Ciemne pieczywo.
Dodatkowo możemy zjeść białka, czyli na przykład produkty mleczne – kefiry, jogurty, maślanki, sery. Bardzo ważne jest, by wzbogacić śniadanie na przykład owocem.
Drugie śniadanie w diecie 1500 kalorii powinno dostarczać ok. 200 kalorii. Najlepiej sprawdzą się tu: ciemne pieczywo i produkty białkowe. To właśnie dzięki nim metabolizm organizmu zostanie utrzymany na wysokim poziomie. Na obiad zarezerwowanych jest ok. 400 kalorii. Powinien to być zatem posiłek ciepły. Najlepiej przygotowany ze świeżych produktów, niewykluczone są produkty białkowe takie, jak ryby, cielęcina, drób oraz warzywa.
Podwieczorek powinien zamykać się w ok. 100 kaloriach. Wówczas można zjeść owoce lub pełnoziarniste ciastka, a w ostateczności trzy kostki czekolady deserowej. Brzmi świetnie, prawda?
Kolacja w tej diecie powinna być lekkostrawna oraz składać się z chudego mięsa i warzyw. Nie zaleca się jedzenia węglowodanów o tej porze dnia. Kolacja powinna dostarczać organizmowi ok. 200 kalorii. Między posiłkami można pić duże ilości wody i herbaty – o czym warto pamiętać przy stosowaniu każdego rodzaju diety.
Dieta 1500 kalorii w liczbach
Dieta 1500 kalorii pozwala na dostarczenie do organizmu dziennie:
77 g białka,
42 g tłuszczów,
208 g węglowodanów,
25 g błonnika oraz cennych witamin i minerałów.
O czym musimy pamiętać?
Po kilku lub kilkunastu tygodniach nastąpi moment, gdy waga organizmu stanie w miejscu. Jest to spowodowane w dużej mierze poprzez zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne organizmu, przez co spala on mniej tłuszczu. Ponadto organizm spowalnia metabolizm w obawie przed utratą zapasów energii.
Korzyści płynące z diety 1500 kalorii
Dieta 1500 kalorii zakłada łagodną zmianę nawyków żywieniowych. Aby tego dokonać można zacząć od ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania soli i cukru. Ich nadmiar prowadzi do otyłości i nadciśnienia tętniczego. W diecie 1500 kalorii wyeliminować należy również tłuste mięsa, takie jak:
wieprzowina,
baranina,
kaczka,
przetwory mięsne typu pasztet,
konserwy,
podroby,
tłuste wędliny.
Zmieńmy stare nawyki
Ponadto należy pożegnać się z gotowymi daniami ze słoików, z puszki czy z torebek. Nie dość, że są one niezdrowe, to również dostarczają organizmowi ogromną dawkę sodu. Za to warto zacząć spożywać ryby, dobrą wołowinę, cielęcinę i drób. Smażenie, panierowanie to stare nawyki, których bezwzględnie należy się pozbyć. Teraz potrawy dusimy, gotujemy na parze, grillujemy albo pieczemy w folii.
Co można spożywać w diecie 1500 kalorii
Zamiast pieczywa jasnego powinno się spożywać pieczywo razowe. Natomiast ziemniaki powinniśmy zastąpić grubą kaszą. W diecie 1500 kalorii podstawą posiłków mogą być chude sery, chude produkty mleczne, jak jogurty, kefiry czy maślanki bez dodatku owoców i oczywiście cukru. Tłuszcze zwierzęce zastępujemy roślinnymi, natomiast pieczywo smarujemy cienką warstwą margaryny. Co się tyczy surówek dodajemy do nich oliwę lub olej rzepakowy. Jeżeli chodzi o napoje, to wskazana jest kawa z mlekiem, a nie ze śmietanką. Natomiast powinno spożywać się dużo wody – co najmniej dwa litry dziennie. Dieta 1500 kalorii pozwala na stopniowe wyeliminowanie słodyczy z jadłospisu. Jednak stosując tą dietę trzeba być wytrwałym i mieć nieustanną wiarę we własne możliwości. Przy chociażby odrobinie pozytywnego myślenia wszystko się udaje.
Jeśli potrzebujecie więcej inspiracji dla komponowania posiłków diety 1500 kcal – polecamy poniższy film oraz wszelkie pokrewne 🙂