Zawartość
Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, stan ten jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i normalnego funkcjonowania.
Wyróżniamy:
otyłość prostą, która wynika z dodatniego bilansu energetycznego (przejadanie się)
otyłość wtórną, która następuje w wyniku uszkodzenia ośrodka układu nerwowego,zaburzeń hormonalnych, nadczynności kory nadnerczy. Stanowi około 5 % wszystkich otyłości.
Przyczyny otyłości:
1.GENY – gen FTO, który zwiększa ryzyko otyłości
Wpływ na otyłość mają mutacje genetyczne pojedynczego genu oraz zespołu genów.Mutacje genetyczne doprowadzają do rozregulowania naszego organizmu, co powoduje nadmierne magazynowania energii w stosunku do energii wydatkowanej.Mutacje genetyczne mogą prowadzić do: produkcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie (odkładanie się tkani tłuszczowej), zaburzenia w procesie przemiany materii,obniżenia tempa spalania kalorii, ciągłego uczucia głodu. Odpowiadają za działania enzymów wpływających na gospodarkę tłuszczową i węglowodanową a także dojrzewanie komórek tkanki tłuszczowej. Prawdopodobieństwo występowania otyłości u potomstwa przy dwojgu otyłych rodzicach wynosi 80% a przy jednym otyłym rodzicu 40%. Należy podkreślić, że czynniki genetyczne są powiązane z czynnikami środowiskowymi.
2.CHOROBY PROWADZĄCE DO OTYŁOŚCI
Niedoczynność tarczycy. Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, który steruje pracą wielu narządów po przez wydzielenia odpowiednich hormonów. Hormony tarczycy odpowiadają za prawidłową regulacje metabolizmu. Każdy jej zaburzenie ma wpływ na naszą sylwetkę i wagę. Przy nadczynności tarczycy chudniemy a przy niedoczynności szybciej przybieramy na wadze bo obniża się tempo przemiany materii.
Wielotorbielowość jajników. Ta przypadłość dotyka około 15 %. kobiet. Choroba ta spowodowana jest nadmiernym wytwarzaniem płciowych hormonów męskich (testosteronu) a także po przez nadmiernie uwolnienie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi. Osoby chore na tą chorobę mają problemy z zbyt wysoką wagą a także trudności z zrzuceniem zbędnych kilogramów.
Niedobór hormonu wzrostu. Hormon ten jest produkowany przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej.,działa pobudzająco na wzrost chrząstek kości i wzrost masy ciała. Hormon wzrostu przyśpiesza rozkład tłuszczów i wpływa na metabolizm. Niedobór tego hormonu powoduje karłowatość i otyłość a nadmiar gigantyzm.
Hiperinsulinizm. Ta przypadłość jest spowodowana zbyt wysokim poziomem wydzielenia insuliny przez trzustkę. Nadmiar insuliny powoduje zaburzenie metabolizmu,co jest ściśle powiązane z naszą wagą. Insulina bowiem odpowiada za obniżenie poziomu glukozy we krwi po zakończeniu trawienia i wchłaniania pokarmu.
Zespół metaboliczny. Nadciśnienie, wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu, nadmierny obwód brzucha ( kobiety >88 cm ,mężczyźni>102 cm) a także BMI>30 to schorzenia zwane zespołem metabolicznym X. Zwiększa on ryzyko zachorowania na cukrzyce i chorób układu krążenia.
Zaburzenia depresyjne. Stan depresyjny często powiązany jest z otyłością. Nasz psychika poddaje się, nie dbamy o siebie, brak chęci do życia, zajadanie problemów, brak aktywności fizycznej.
3.LEKI
Podczas terapii hormonalnej może zwiększyć się nasze łaknienie, mogą nastąpić trudności z odchudzaniem.
4.ZŁA DIETA
Jemy za dużo,nieregularnie i niezdrowo. W naszym jadłospisie królują cukry i tłuszcze, i tym samym zakwaszamy nasz organizm.Nasza dieta nie jest zbilansowana, niedostarczany naszemu organizmowi niezbędnych witamin,składników mineralnych,błonnika,wody.
5.BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Prowadzimy leniwy tryb życia. Wszędzie podjeżdżamy samochodem,wolny czas spędzamy przed telewizorem. Nie musimy wykupywać od razu karnetu na siłownie,wystarczy spacer do sklepu zamiast samochodem, zamiast windy przejdźmy się po schodach,w wolny czas wybierzmy się na basen, wycieczkę plenerową.
6.WPŁYW OTOCZENIA
Zewsząd otaczają nas bary szybkiej obsługi, reklamy z niezdrową przetworzoną żywnością, wpływ znajomych, szybki tempo życia i ciągły brak czasu na regularne, zdrowe posiłki.
7.DIETY CUD
Takie diety nie istnieją. Są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Prawie zawsze kończą się powrotem do starej wagi i to z dodatkowymi kilogramai.Diety cud nie dostarczają naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych,spowalniają naszą przemianę materii. Są mało efektywne i niezdrowe.
Podsumówując: Jeśli nie przeanalizujemy naszego stylu życia,sposobu odrzywiania,nie udamy się do specjalisty,możemy doprowadzić się do stanu jakim jest otyłość.