Dobór suplementu na stawy

 • Alicja
 • 26 kwietnia 2017
 • 0
kobiece nogi w szpilkach

Każdy sportowiec jest świadomy tego, że podczas treningu czy też zwiększonego wysiłku fizycznego dochodzi do znaczącego obciążenia stawów. Może to doprowadzić do bolesnych kontuzji, które mogą być długotrwałe. Odpowiednia rozgrzewka oraz suplementacja mogą być odpowiednimi środkami do uniknięcia tego typu nieprzyjemnych sytuacji. Na rynku istnieje wiele preparatów na stawy. Ich składy opierają się głównie na pojedynczych substancjach. Nie brakuje też bardziej rozbudowanych propozycji.

Jak wybrać odpowiedni preparat na stawy?

Bardzo duża ilość i łatwa dostępność suplementów na stawy nie zawsze ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Aby wybrać środek jak najbardziej odpowiedni dla nas należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą wybrać odpowiedni suplement. W ten sposób unikniemy pomyłek i nieprzyjemnych konsekwencji stosowania nieodpowiednich środków.

Decydującym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze preparatu jest jego skład. Nie wszystkie preparaty zawierają składniki, które pomagają naszym stawom. często jest nawet tak, że dominującym składnikiem w tego typu preparatach są ekstrakty z roślin czy też poszczególne witaminy. Należy więc zacząć od analizy składu danego preparatu. Najczęstszymi składnikami suplementów na stawy są:

 1. Kolagen

 2. Magnez

 3. Wapń

 4. Kwas hialuronowy

 5. Glukozamina

 6. Mangan

 7. Chondroityna

 8. Witamina C, B6, D3

 9. Ekstrakty roślinne- imbir, kurkuma, żeń-szeń, hortensja, skrzyp polny itp.

Przy wyborze praparatu warto dokładnie przeanalizować jego skład. Niekiedy jest tak, że dany suplement zawiera tylko śladowe ilości głównego składnika aktywnego, który wpływa na regenerację stawów. Zdecydowaną większością są składniki uzupełniające takie jak witaminy czy ekstrakty roślinne. Brak aktywnie wpływających składników to najczęstrza wada ogólnie dostępnych suplementów na stawy.

zdjęcie rentgena stawu kolanowego

Kolejnym czynnikiem pomocnym przy wyborze suplementu na stawy jest również koszt takiego preparatu. Na rynku istnieją preparaty już od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Te tańsze suplementy zawierają najczęściej ubogie proporcje składników realnie pomagającym stawom, co skutkuje ich niską skutecznością. Te suplementy bogate w witaminy i ekstrakty roślinne praktycznie nie poprawiają stanu naszych stawów. Należy również zwrócić uwagę na czas suplementacji. Należy przekalkulować jak długo trwa okres suplementacji i jakie proporcje preparatu musimy zażywać, aby efekty stały się odczuwalne. Stąd wniosek, że koszt suplementu nie polega na porównywaniu cen poszczególnych preparatów dostępnych na rynku, ale na porównaniu łącznego kosztu suplementacji w określonym czasie stosowania.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze suplementu jest również postać w jakiej dany środek występuje. Na rynku mamy zatem środki występujące w postaci doustnych tabletek, która jest najpowszechniejszą metodą suplementacji. Występują również w postaci zastrzyków bezpośrednio wprowadzających substancję aktywną do stawu. Metoda ta jest niestety bardzo bolesna. Zastrzyki trzeba powtarzać regularnie i cały czas być w kontakcie z lekarzem.

BioTech Arthro Guard jest to suplement na stawy w formie saszetek. Zawarte są w nich tabletki i kapsułki bogate w substancje aktywne. Środek ten pomaga w ograniczeniu ryzyka wystąpienia kontuzji jak również wspiera szybszą regenerację układu ruchowego. Zaletą saszetek jest to, że zawierają gotowe do spożycia porcje, które można zabrać ze sobą na dłuższy wyjazd bądź trening.

Olimp Collarege jest środkiem polecanym dla osób aktywnych fizycznie oraz otyłych ze względu na zwiększoną eksploatację układu ruchu. Preparat ten jest oparty na białku kolagenowym oraz witaminie C, manganie i miedzi. Taki skład doskonale sprawdza się w regeneracji stawów. Dodatkowym plusem tego suplementu jest to, że pomaga on ograniczyć ryzyko kontuzji.

Nutrened Flexit Drink to doskonały preparat na stawy w formie doskonale rozpuszczalnego proszku. Występuje w kilku wersjach smakowych co można uznać za plus. Środek zmniejsza bóle stawów oraz doskonale stymuluje proces regeneracyjny stawów. Pozytywnie wpływa na elastyczność i ruchomość powierzchni stawowych. Suplement jest bogatym źródłem witaminy C i B6. Kwas hialuronowy zawarty w preparacie przyczynia się do smarowania powierzchni stawowych.

Zanim wybierzemy jakiś suplement, warto zapoznać się z jego składem oraz opiniami na jego temat. Nie należy sugerować się wyłącznie jego reklamą. Należy takie produkty wybierać mądrze, w przeciwnym przypadku mogą przynieść nam one więcej szkody, niż pożytku.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *