Diety oparte na jednym składniku – czy są skuteczne?

  • Alicja
  • 29 sierpnia 2018
  • 0
dobry dietetyk

Monodiety, czyli diety jednoskładnikowe to jeden z popularnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak czy ostatecznie taki sposób redukcji pozwala osiągnąć trwałe efekty?

Dlaczego warto unikać diet jednoskładnikowych?

Diety jednoskładnikowe to radykalny sposób odżywiania, który nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co więcej długotrwałe stosowanie monodiety np. owocowej niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Przed wszystkim organizm narażony jest na niedobór pozostałych makroelementów – białek i tłuszczów, które są odpowiedzialne za odżywienie i  wchłanianie. Tak ograniczona ilość składników może powodować długotrwałe osłabienie organizmu, wycieńczenie, senność, zmęczenie, bóle głowy, zmiany skórne, wypadanie włosów czy nerwowość.

Skutki diety, które negatywnie mogą rzutować na nasze zdrowie

Po dłuższym okresie diety jednoskładnikowe mogą powodować spustoszenie w naszym organizmie. Bardzo trudno przywrócić mu wtedy utraconą równowagę. Z tego względu stosowanie monodiet jest bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia. Z powodu niedoborów wielu składników mogą zaburzać nasz metabolizm i prowadzić do zmian hormonalnych. Dodatkowo rzutują na nieprawidłową pracę trzustki, wątroby, gospodarki hormonalnej. Konsekwencją stosowania diety jednoskładnikowej będzie ogólne, złe samopoczucie, a utracone kilogramy wrócą bardzo szybko.

Od czego zacząć odchudzanie, aby zrobić to mądrze?

Organizm nie otrzymuje wszystkich ważnych składników odżywczych w trakcie monodiety. Jej zwolennicy uważają jednak, że oczyszcza organizm z toksyn oraz pozwala na szybką utratę masy ciała. W takim razie czy diety jednoskładnikowe są rzeczywiście skuteczne? Taka dieta bardzo szybko się nudzi i mimo, że lubimy dany produkt, po jakimś czasie nie będziemy chcieli na niego spojrzeć. W końcowym efekcie wrócimy do dawnych nawyków żywieniowych. Co za tym idzie może pojawić się niechciany efekt jo – jo. Jeżeli stawiasz sobie pytanie od czego zacząć odchudzanie, koniecznie chcesz zastosować taką dietę, warto potraktować ją jako 2 – 3 dniową kurację oczyszczającą czyli jako wstęp do odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej.

Dobry dietetyk Częstochowa radzi

Ze względu na negatywne skutki złego odżywiania, wszystkie przeciwwskazania, warto podchodzić do diet rozsądnie. Dobry dietetyk Częstochowa radzi, aby dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Warto pamiętać, że nie ma prostej drogi na skróty do uzyskania zdrowej, zgrabnej sylwetki. Zachęcamy do skorzystania z porad profesjonalisty, dzięki któremu diety jednoskładnikowe nie będą już niezbędne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]