Dieta DASH jako pomoc w profilaktyce prozdrowotnej?

 • Alicja
 • 21 marca 2017
 • 0
kalendarzyk diety

Dla kolekcjonerów książek dietetycznych, kolejna pozycja do przekartkowania dla innych być może szansa na odzyskanie zdrowia. Otóż amerykańscy naukowcy na przekór koncernom farmaceutycznym cały czas stoją na straży i czuwają nad Naszym samopoczuciem i zdrowym ciałem.

Co to w ogóle ta dieta DASH. Kojarzy się dokładnie – hmm… z niczym? A być może ma w sobie coś wartościowego? Okazuje się, że gdy rozwiniemy skrót D-A-S-H to otrzymamy  Dietary Approaches Stop Hypertension, czyli dietę stworzoną, na potrzeby walki z nadciśnieniem tętniczym. Musimy zdawać sobie sprawę, że to nie ten przerażający nowotwór przoduje w danych statystycznych dotyczących przyczyn zgonu, a choroby układu krążenia. Dlatego też dieta DASH została okrzyknięta idealną profilaktyką do walki z wszelkiego rodzaju zaburzeniami naczyniowymi.   Jest to dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, niskotłuszczowe produkty mleczne, mięso, drób, ryby, fasolę, ogranicza się przy tym nadmierne spożywanie napojów słodzonych cukrem, czerwone mięso i tłuszcze dodane. Być może dla Amerykanów spożywających przeogromne ilości „śmieciowego jedzenia” ta dieta jest czymś odkrywczym . Zakładam jednak, że dla świadomej osoby, która zastanawia się nad tym co je, co przyswaja i wie o konsekwencjach spożywania nadmiaru soli, jest po prostu wyborem zdrowego stylu życia i niekoniecznie musimy to nazywać dietą DASH. Mimo wszystko cieszę się, że Amerykanie  doszli do tych prawd i ratują się jak mogą przed zagładą otyłych ludzi. Lepiej późno niż wcale moi drodzy.

warzywa na talerzu

Podstawowe zasady diety DASH:

 • określona ilość porcji z różnych grup produktów dostosowana indywidualnie do zapotrzebowania kalorycznego
 • zastąpienie spożywania nadmiaru tłuszczy zwierzęcych na rzecz tłuszczy roślinnych. (uwaga: nie wolno z diety wyeliminować  całkowicie tłuszczy, ponieważ tłuszcze między innymi odpowiadają za wchłanianie się niektórych witamin)
 • ograniczenie spożywania mięsa( głównie czerwonego mięsa), wprowadzenie do diety mięsa drobiowego i ryb
 • zwiększenie spożywania ilości warzyw i owoców z małą ilością sodu + różnego rodzaju orzechy będące głównym dostawcą niezbędnych kwasów tłuszczowych, magnezu i potasu
 • produkty zbożowe, nasiona i ziarna, które są głównym źródłem energii i wspomagają procesy trawienne dzięki dużej zawartości błonnika
 • ograniczenie cukrów prostych, w tym niezdrowych słodzonych napojów i słodyczy (zastąpienie ich gorzką czekoladą i miodem).
 • przede wszystkim obniżenie soli w diecie, spożywanie około pół łyżeczki soli dziennie (ok. 6 gramów)
 • około 1,5 litra płynów dziennie, głównie woda mineralna uboga w sód
 • rezygnacja z napoi kofeinowych i alkoholu
 • rezygnacja z produktów konserwowych, które zwykle są mocno przetworzone i zawierają duże ilości tłuszczu i soli

kalendarzyk diety

Czy warto skorzystać z takiej diety? Jasne, że tak!

Skoro amerykańscy naukowcy udowodnili…  😉

Mówiąc bardziej poważnie – w 2016 roku dieta DASH została uznana numerem 1 przez „Best Diets Overall”  i „For Healthy Eating”. Zachwyt nad dietą jest oczywisty, po pierwsze jest prozdrowotna, a jej głównym celem nie jest drastyczny spadek masy ciała, przez co  nie zaburza ona procesów fizjologicznych w naszym organizmie.  Po drugie wyniki badań jednoznacznie wykazały korzyści zdrowotne. Udowodniono, że już po dwóch tygodniach ścisłego przestrzegania diety DASH zmniejsza się ciśnienie tętnicze, zarówno u pacjentów z jeszcze prawidłowym ciśnieniem, ale z ryzykiem rozwoju choroby i u osób z rozpoznanym już nadciśnieniem. Działanie wielopłaszczyznowe czyli leczenie farmakologiczne wsparte dietą zdecydowanie może przyspieszyć zdrowienie pacjentów. Do tego bycie konsekwentnym w przestrzeganiu zasad diety ma zbawienny wpływ na  naszą tuszę. Gubimy kilogramy i jesteśmy szczęśliwsi. Idealna dieta na wiosnę, kiedy warzywa i owoce są ogólnodostępne i panie z bazarkiem warzywnym wystają zza każdego rogu.

Nowotwory a dieta

Pamiętajmy, że to głównie choroby układu krążenia są przyczyną zgonów ludności Polski. Na przykład już w czterech krajach Unii Europejskiej (Francji, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii) to choroby nowotworowe są częstszą przyczyną zgonów ogółu ludności. Zapoznanie się z dietą DASH na pewno pomoże Ci poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.  Ciężko stwierdzić, czy warto całe swoje życie podporządkować diecie DASH. Zdania są podzielone, a ja apeluję raczej o zdrowy rozsądek i dokładne przestudiowanie plusów i minusów zanim podejmiemy się eksperymentów na nas samych. Prawdą jest, że nadmiar soli szkodzi, prawda jest że brak kontroli nad tym co jemy, gdzie jemy i jak jemy w konsekwencji może prowadzić do chorób naczyniowych oraz nadwagi. Na szczęście żyjemy w czasach świadomych, gdzie profilaktyka zdrowotna coraz prężniej rozwija się na całym świecie, jak również w Polsce. Niestety czasami łatwiej nam jest wyklikać  „fit śniadanie”  w telefonie komórkowym niż przebiec się do toalety w  wiadomej sprawie bo za daleko.  W XXI wieku absurd goni absurd, świat jest zaśmiecony nadmiarem informacji, a my musimy w miarę trzeźwo dokonywać decyzji i wyborów, również związanych z naszym ciałem i zdrowiem. Im więcej wiesz tym lepiej dla Ciebie.  Ja widzę, pewne plusy w diecie DASH, Ameryka dostrzegła w niej światełko w tunelu, wyzwolenie z nadmiaru chorób cywilizacyjnych. Delikatnie ironizuję pisząc ten artykuł, ponieważ mam świadomość, że Ameryka lubi wszystko nazywać i tak samo jest i w tym przypadku „DIETA DASH” w moim przekonaniu to nic innego jak „zdrowy styl  życia” i głęboko wierzę, że skoro czytasz ten artykuł to w Twojej głowie już wcześniej zaszły zmiany dotyczące świadomego odżywiania. Dlatego będziesz w stanie sam podjąć decyzję najlepszą dla Twojego zdrowia, czy z dietą DASH, czy bez niej..

wybór pozostawiam Tobie. 🙂

[Głosów:2    Średnia:4/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *