Zawartość
Odpowiedzi na powyższe pytanie nie trudno udzielić, ponieważ dieta śródziemnomorska nazywana jest także dietą naturalną. Specjaliści podkreślają, że jest to pewien sposób odżywiania, który powinien być stosowany przez całe życie. Do jej cech charakterystycznych warto zaliczyć przede wszystkim ograniczenie spożywania mięsa i innych białek zwierzęcych. Dieta propaguje odżywianie się głównie produktami, które są pochodzenia roślinnego, jak warzywa, owoce i nasiona zbóż.
Popularność diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska cieszy się dość dużą popularnością wśród Francuzów, Włochów oraz Hiszpanów. Badania naukowe wykazały, że dzięki stosowaniu tej diety żyją oni dłużej i są zdecydowanie zdrowsi od pozostałych mieszkańców Europy. Zresztą na ich nawyki żywieniowa bardzo duży wpływ ma położenie geograficzne państw oraz wilgotny i ciepły klimat.
Zasady diety śródziemnomorskiej
Dieta naturalna opiera się w dużej mierze na warzywach i owocach oraz pieczywie pełnoziarnistym, kasach, makaronach. Istotne miejsce zajmują w niej także ryby i owoce morza. W diecie śródziemnomorskiej występuje niewiele mięsa, przede wszystkim czerwonego – wołowiny, baraniny. Do przyprawiania potraw używa się czosnku i cebuli. Te dwa składniki żywieniowe znane są ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych oraz obniżają ciśnienie krwi.
O czym warto wiedzieć, stosując dietę?
Warto również stosować się do kilku zasad narzuconych przez dietę śródziemnomorską. W ciągu dnia najlepiej nie zjadać więcej niż 40 g tłuszczu i nie przekraczać 1200 kcal. Wówczas nie musimy obawiać się, że dieta nie przyniesie oczekiwanych skutków. Ważną zasadą jest także unikanie smażenia w wysokich temperaturach i nieużywanie tej samej oliwy po raz drugi. Należy pamiętać o piciu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej oraz starać się unikać stresów.
Co możemy jeść w trakcie diety?
W czasie stosowania diety powinniśmy spożywać dużo ryb, ponieważ zawierają potrzebne nam nienasycone kwasy tłuszczowe. Oczywiście podstawą są także owoce i warzywa – posiadają błonnik, odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, a także sole mineralne oraz witaminy i dużo wody. Ważnym źródłem białka są także rośliny strączkowe, ryż oraz makaron. Trzeba przy tym pamiętać, że są dość kaloryczne. Przez to nie należy ich spożywać zbyt często i zawsze trzeba je jeść z dodatkiem warzyw. W diecie nie należy zapominać o orzechach oraz o suszonych owocach. Charakteryzują się one bowiem dużą zawartością witamin i minerałów. Jednakże nie należy jeść ich zbyt dużo ze względu na ich kaloryczność. Do głównego posiłku warto spożyć nie więcej niż jedną szklankę wina wytrawnego, ponieważ obniża on poziom „złego” cholesterolu, z drugiej jednak strony pomaga utrzymać poziom tego „dobrego”.
Czego najlepiej unikać?
Podczas stosowania diety śródziemnomorskiej warto zmniejszyć ilość spożywanego mięsa czerwonego, mięsa białego tłustego oraz tłustych wędlin. Także należy ograniczyć spożycie białego pieczywa i słodyczy, ponieważ są bardzo kaloryczne, a ich wartość odżywcza jest niewielka.
Dla koga jest przeznaczona?
Uważa się, że dieta śródziemnomorska jest dobra dla każdego. Natomiast szczególnie poleca się ją osobom, które mają skłonność do nadciśnienia oraz mają podwyższony poziom cholesterolu.
Zalety diety śródziemnomorskiej
Dietę śródziemnomorską można stosować przez całe życie. Posiada także niezwykłe właściwości – opóźnia bowiem procesy starzenia oraz obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią serce i przeciwdziałają miażdżycy. Dieta śródziemnomorska ma również dużo błonnika. Jest on o tyle pożytecznym dla organizmu, ponieważ wiąże nadmiar kwasów tłuszczowych, skraca czas pasażu przewodu pokarmowego oraz hamuje pro kancerogenne działanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Warto podkreślić, że dzięki skróceniu pasażu treści pokarmowej, zmniejsza się dzięki temu znacząco ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.
Wady diety śródziemnomorskiej
Główną wadą diety śródziemnomorskiej jest to, że przez pierwsze kilka miesięcy należy liczyć kalorie, natomiast w późniejszym etapie nabieramy pewnych przyzwyczajeń żywieniowych. Aby tracić masę, należy rozpisać sobie dietę na ilość kalorii mniejszą od naszej całkowitej przemiany materii o ok. 500 do 1000 kcal. Tak rozpisana dietę należy stosować przez minimum trzy miesiące. Głównym problemem jest to, że ta zmniejszoną ilość kalorii należy podzielić na 4-5 posiłków dziennie. I należy przy tym pamiętać, aby zachować właściwe proporcje między tłuszczami, białkiem i węglowodanami. To wszystko wymaga tak naprawdę dobrej organizacji i samokontroli oraz przede wszystkim motywacji i chęci do podtrzymywania diety. Ponadto w porównaniu do innych diet odchudzających na jej efekty trzeba dość długo poczekać. Przez co może to demotywować niektóre osoby.
Podsumowując…
Trzeba zaznaczyć, że pomimo wielu wad diet śródziemnomorskiej warto zwrócić szczególną uwagę na jej zalety, które zdecydowanie przemawiają za jej stosowaniem. Dzięki niej można uzyskać długotrwałe rezultaty zdrowotne. Stosowanie tego stylu odżywania nie wymaga od nas wielu poświęceń i nie kosztuje nas wiele.