Stewia – zdrowy słodzik?

  • Alicja
  • 8 lutego 2018
  • 0
Stewia słodzik

Stewia to roślina bardzo znana i wykorzystywana od stuleci. Stosowano ją zarówno do słodzenia, jak i leczenia. Stewię możemy również hodować w doniczce na parapecie czy na balkonie. Stewia to słodzik ok. 300 razy słodszy od cukru, który dodatkowo nie ma kalorii. W związku z tym cieszy się ogromną popularnością, ponieważ zdrowa żywność jest na topie.

Stewię możemy nabyć w formie tabletek, koncentratu, proszku, suszu.

Co to jest stewia

Stewia to roślina o wyjątkowo słodkich liściach. Roślina pochodzi z Brazylii i Paragwaju, i jest uprawiana w wielu rejonach świata. W grudniu 2008 dopuszczono ją do sprzedaży na terenie USA. Dnia 11 listopada 2011 r. Komisja Europejska oficjalnie uznała glikozydy stewii za dodatek do żywności o numerze E960. Ustalono również dopuszczalne dzienne spożycie – 4 mg na kilogram masy ciała.

Najwięcej glikozydów stewiolowych zawierają liście, następnie kolejno: kwiaty, łodygi, nasiona i korzenie. Korzenie to jedyna część rośliny, która nie zawiera stewiozydów. Liście są dwa razy słodsze niż kwiaty.

Stewia wykorzystywana jest głównie jako naturalny słodzik i lekarstwo. Jest bezpiecznym zamiennikiem cukru i ma korzystne działanie przy nadciśnieniu i cukrzycy.

Stewia właściwości

Stewia jest naturalnym, zdrowym zamiennikiem cukru i wszystkich sztucznych słodzików. Używana jest głównie jako słodzik, środek antyseptyczny w medycynie i w przemyśle kosmetycznym, oraz jako przyprawa.

W kosmetyce używana jest jako składnik maseczek. Działa leczniczo na skórę trądzikową, wypryski i wrzody. Dezynfekuje skórę, absorbuje sebum, zamyka pory, przyspiesza gojenie się ran. Dezynfekujące i bakteriobójcze właściwości stewii wykorzystywane są do produkcji pasty do zębów.

Liście tej rośliny zawierają także witaminę C, beta-karoten, wapń, magnez, żelazo oraz inne mikroelementy. Ze względu na działania regulacyjne na trzustkę, pomaga utrzymać prawidłowe trawienie i apetyt. Działa również korzystnie przy nadciśnieniu i cukrzycy. A także nie wywołuje powstawania kamienia nazębnego i próchnicy.

Zastosowanie Stewii

  • Świeże liście mogą być dodawane do sałatek, jak i do gotowanych potraw;
  • Suszone sproszkowane liście można traktować jako słodzik do napojów. Można stosować ją do przetworów owocowych, soków, herbaty i kawy.
  • Wyciąg otrzymamy gotując liście przez kilka minut. Po odparowaniu wody zostanie zagęszczony wyciąg. Jest to idealna roślina dla diabetyków i osób dbających o ,,linię”. W temperaturze do 200°C stewia nie ulega rozpadowi, może być stosowana do produkcji dżemów, galaretek.

Stewia kalorie

Stewia nie zawiera praktycznie żadnych kalorii, podczas gdy łyżeczka cukru liczy ich około 15. Idealnie nadaje się więc dla osób stosujących dietę odchudzającą. Stewia, w przeciwieństwie do sacharozy i cukrów prostych, nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Nie prowadzi zatem do odkładania się tłuszczu w organizmie. I nie stwarza zagrożenia rozwinięcia się chorób cywilizacyjnych.

Stewia słodzik

Stewia jest rośliną liściastą. Główną substancją słodzącą w stewii jest stewiozyd. Stewiozydy są około 250-450 razy słodsze od cukru stołowego.

20 gram czystej stewii odpowiada ponad 5 kilogramom cukru!

Substancje słodzące stewii są stabilne chemicznie, dobrze rozpuszczają się w wodzie. A także są odporne na temperaturę do 200 stopni Celsjusz.

Ta roślina jest dostępna zarówno w supermarketach, jak i w sklepach ze zdrową żywnością. Jej cena zależna jest od formy słodzika na bazie stewii. Na półkach sklepowych można znaleźć świeżą stewię w doniczce. Jak i również stewię w tabletkach, w płynie i w proszku, suszoną.

Pamiętaj! Uważaj na skład słodzików ze stewią. Mogą one zawierać niepotrzebne dodatki, substancje wypełniające (takie jak maltodekstryna — podnosi kaloryczność słodzika). Przed zakupem zawsze czytaj skład. Jeśli zależy ci na słodziku przypominającym formą cukier. Wybieraj stewię z dodatkiem erytryolu. Ceny za słodziki ze stewią zaczynają się już od 11 zł za opakowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]