Sławna dieta Dukana – czy naprawdę działa?

  • Alicja
  • 15 marca 2017
  • 2
grillowany kurczak

Data postu: 15-03-17

Wśród wielu diet jest jedna, o której chyba każdy słyszał, a mianowicie dieta Dukana. Jest to dieta proteinowa, która swoją nazwę wzięła od nazwiska jej twórcy, czyli doktora Pierra Dukana. Jego plan żywieniowy powstał z bardzo prostego powodu – otóż lekarz chciał tym samym pomóc swoim pacjentom, którzy bardzo pragnęli schudnąć. Warto zaznaczyć, że skuteczność diety jest możliwa dzięki koncepcji, na którą składają się cztery fazy. Każda kolejna jest mniej restrykcyjna od poprzedniej i tym samym osoba, która ją stosuje mniej się poświęca.

Plusy i minusy diety Dukana

Do niewątpliwych zalet metody Dukana możemy zaliczyć efekt szybkiej redukcji masy ciała. Dzięki temu metoda ta pozwala na kontynuację planu żywieniowego bez wielkich wyrzeczeń w celu utrzymania uzyskanej masy ciała.

Ponadto nie towarzyszy jej ciągłe uczucie głodu, co może się często zdarzać przy okazji stosowania innych diet. Dzieje się tak, ponieważ utrata tkanki tłuszczowej następuje w skutek zwiększonego wydatku energetycznego, który jest niezbędny do strawienia i wykorzystania makroskładników (przede wszystkim białek).

Jadłospis, który składa się na dietę zawiera produkty powszechnie dostępne, a co za tym idzie nie zrujnują one naszego portfela.

Co ważne, dla wszystkich tych, którzy za bardzo nie lubią liczyć jest dobra wiadomość. W diecie Dukana nie trzeba liczyć kilokalorii. Czy to nie doskonały powód, aby zdecydować się na tą dietę?

Warto również zaznaczyć, że dieta Dukana ma również swoje słabe strony. Mianowicie początkowe  etapy kuracji mogą dla niektórych okazać się monotonne. W początkowych fazach dieta jest „niedoborowa” w błonnik i witaminy. Przez to należy rozważyć możliwość suplementacji witaminami oraz składnikami mineralnymi. Jednak należy to czynić pod kontrolą lekarza. Warto też zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia zaprać. Akurat one mogą być uważane za najbardziej doskwierające skutki uboczne. To, co jeszcze może zniechęcać, czy wręcz odstraszać potencjalnych zdecydowanych na tą kurację jest fakt, że w dwóch pierwszych fazach diety jest wysoki koszt dozwolonych produktów spożywczych.

pigułki z witaminami

Przeciwwskazania stosowania diety

Warto zaznaczyć, że nie jest to dobry sposób odżywiania, który stosowalibyśmy przez całe życie. Trzeba pamiętać, że dieta obciąża nasz organizm, a przede wszystkim wątrobę i trzustkę. Ponadto może również zaburzać pracę układu pokarmowego. Zdecydowanie powinny unikać jej osoby, które mają jakiekolwiek problemy zdrowotne, a także kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie diety Dukana warto wcześniej zrobić badania krwi i moczu. Zaleca się wykonywać je co trzy tygodnie, po to, by w miarę wcześnie wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości i móc zareagować – nawet przerywając dietę.

Na czym polega dieta Dukana?

Jak już wcześniej wspomniano dieta Dukana opiera się na czterech etapach, o których dowiesz się – czytając dalej 🙂

ETAP PIERWSZY

Jest to najtrudniejsza i najbardziej restrykcyjna faza, w której przez pięć dni należy spożywać wyłącznie produkty białkowe. Co ważne można je jeść bez ograniczeń i o dowolnej porze.

W tym etapie możemy jeść:

  • Chudą cielęcinę, polędwicę i rostbef, koninę, wątrobę cielęcą i wołową, wątróbki drobiowe,
  • Sardynki, makrelę, tuńczyka, łososia, solę, dorsza, pstrąga
  • Owoce morza
  • Kurczaka, indyka
  • Jaja
  • Chudy nabiał, czyli jogurt, twaróg, świeże mleko.

Ponadto są dozwolone takie produkty jak: ocet, zioła czosnek, a także pietruszka i szczypiorek.

Trzeba pamiętać, aby unikać przy tym spożywania:

  • Wieprzowiny i jagnięciny,
  • Mięsa gęsi i kaczek
  • Tłustych wędlin i nabiału

Oczywiście nie wolno zapomnieć o piciu wody – ok. 1,5 litra dziennie. Można też pić kawę, herbatę, herbaty ziołowe i colę light.

grillowany kurczak

ETAP DRUGI

W drugiej fazie, która nazywana jest fazą naprzemienną, dietę wzbogaca się warzywami. Ten etap jest mniej rygorystyczny. Przez pięć dni należy spożywać produkty białkowe i warzywa, a następnie przez pięć kolejnych dni tylko białko, naprzemiennie, aż do osiągnięcia pożądanej wagi.

Wybieramy:

  • Pomidory, ogórki, rzodkiewka, szpinak,
  • Szparagi, por, zielona cebulka,
  • Kapusta, grzyby, seler.

Oczywiście unikamy warzyw, które zwierają dużą ilość skrobi, czyli ziemniaków, ryżu, kukurydzy.

ETAP TRZECI

To faza przejściowa, gdzie stopniowo rozszerzamy dietę. Do produktów, które spożywamy w drugiej fazie dodajemy inne. Dozwolone produkty to przede wszystkim średniej wielkości owoc, chleb pełnoziarnisty, ser żółty. Jednak należy unikać bananów, winogron, czereśni i orzechów oraz suszonych owoców.

W tej fazie raz w tygodniu można delektować się tzw. królewskim posiłkiem, czyli jemy to, na co mamy ochotę, czy najbardziej lubimy. Ważne jest to, że możemy jeść bez ograniczeń. Jednakże jednego dnia w tygodniu powinniśmy zachować ścisłą dietę proteinową.

hamburger

ETAP CZWARTY

Ostatnia faza diety Dukana, którą nazywa się także fazą stabilizacji do końca życia. To etap normalnego odżywiania. Można powiedzieć, że jest to etap ważny szczególnie dla tych, którzy rozpoczynali dietę z dużą nadwagą. Zaleca się, aby ten etap trwał do końca życia, dzięki temu pozwoli to uniknąć efektu jo-jo.

Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Przez sześć dni w tygodniu dozwolone jest jedzenie wszystkiego, na co ma się ochotę, ale z umiarem.
  2. Codziennie dodajemy do posiłków trzy łyżki otrąb owsianych. Można je namoczyć w wodzie, dosypać do jogurtu, sosów lub sałatek.
  3. Raz w tygodniu należy zachować ścisłą dietę białkową.

Warto też zapoznać się z opiniami ludzi, którzy korzystali już z dukanowej diety. Przykładem może być tu poniższa Pani, wypowiadająca się na YouTube w tej kwestii:

Podsumowanie

Często mówi się, że dieta Dukana jest kuracją dla odważnych i wytrwałych, ponieważ należy w niej ściśle przestrzegać określonych nakazów i zakazów. Jednak, jeżeli nauczymy się żyć zgodnie z jej wskazówkami, to cel, który sobie postawimy zostanie szybko osiągnięty.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

2 thoughts on “Sławna dieta Dukana – czy naprawdę działa?

  1. Fajny post – widać, że ktoś się napracował. Co do samej diety dukana – w moim przypadku niestety za wiele nie pomogła…

    • Andrzejek – w takim razie – polecamy Ci przyjrzeć się innym dietom przedstawionym na naszym portalu. Należy pamiętać, że nie ma jednej, idealnej i uniwersalnej diety dla każdego – stąd tyle propozycji na łamach naszej strony 🙂 Odpowiednie dopasowanie wymaga dokładnego przemyślenia, przetestowania i bardzo często – przebadania naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *