Małe a częste posiłki to kluczowa zasada odchudzania, a nawet zdrowego wyglądu. To również jedyna zasada zdrowego odżywiania polecana praktycznie przez wszystkich dietetyków. Częste posiłki pomagają przyspieszyć proces utraty nadmiernych kilogramów. Pomagają również zachować lepszą kontrolę głodu oraz utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi.
Jednak z drugiej strony nie każdy potrzebuje aż tyle jeść. Niektórym wystarczą po prostu 3 pełne, zbilansowane posiłki w ciągu dnia. Tradycyjne menu, czyli śniadanie, obiad i kolacja, pozwala wtedy lepiej opanować głód niż jedzenie częstsze.
Pierwszy posiłek to śniadanie – powinno pokryć 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Jest to posiłek, który możesz skomponować według własnych upodobań. Bo najważniejsze jest to, żeby w ogóle pojawił się w Twojej diecie. Pierwszy posiłek musi zapewnić odpowiednią ilość kalorii, witamin, minerałów itp. To musi być pełnowartościowy, zdrowy posiłek.
Idealne śniadanie składa się z węglowodanów złożonych (chleb razowy, płatki owsiane, kasza). Porcji białka oraz świeżych owoców i warzyw, czyli codziennej dawki witamin. Śniadanie na diecie powinno być bogate w białko, które powstrzymuje ataki głodu i dodaje energii. Zalecane produkty na śniadanie to:
- Świeży wyciśnięty sok;
- Owoce tj. kiwi, pomarańcza, jabłko, truskawki, grapefruit, mango, banan, brzoskwinia, gruszka;
- Chleb pełnoziarnisty;
- Biały ser, jogurt naturalny;
- Płatki owsiane, muesli (bez cukru);
- Jajecznica, jajka na twardo, omlet;
- Mleko odtłuszczone, kawa zbożowa, herbata zielona;
- Polędwica z indyka, szynka z kurczaka, szynka gotowana, szynka biała.
Wszystkie wymienione produkty znajdziemy na stronie www.gazetkonosz.pl Jest to strona, która wyszukuję wszystkie gazetki w jednym miejscu. Znajdziemy tam aktualne gazetki promocyjne ze sklepów w całej Polsce.
Drugim ważnym posiłek jest obiad. Obiad to największy posiłek w ciągu dnia może stanowić nawet 40% dziennego zapotrzebowania. Na Twoim talerzu powinno znaleźć się źródło pełnowartościowego białka, tłuszcze nienasycone i węglowodany (złożone). W polskich warunkach zdrowy talerz może wyglądać mniej więcej tak:
- połowa warzywa (sałatka, warzywa z patelni, piekarnika, surowe warzywa, warzywa kiszone);
- 1/4 węglowodany złożone;
- 1/4 wysokiej, jakości źródło białka (ryby, jaja, mięso, białko roślinne w przypadku wegetarian i wegan).
A wszystkie składowe powinny być przygotowywane z użyciem naturalnych przypraw i wysokiej, jakości tłuszczów. Na zimno oliwa z oliwek ewentualnie do krótkotrwałej obróbki termicznej. A do smażenia olej kokosowy lub masło klarowane, lub smalec gęsi.
Poniżej przedstawiam dietetyczny obiad
Dietetyczny kurczak po chińsku – 419 kcal
- Pokrój na paski pierś kurczaka (140 g).
- Usmaż na łyżce oliwy łyżeczkę posiekanego imbiru, łyżkę posiekanej kolendry. A także wyciśnięty ząbek czosnku, 2 łyżki sosu sojowego i sok z 1/2 cytryny.
- Dodaj 1/2 szklanki groszku cukrowego, 1,5 szklanki poszatkowanej kapusty, 2 marchwie pokrojone w paski.
- Gotuj 10 minut.
- Podaj z 1/2 szklanki ugotowanego, brązowego ryż.
Wszystkie podane składniki przedstawia Lidl najnowsza ulotka. Najnowsza gazetka Lidla pełna jest promocyjnych ofert i najlepszych okazji. Znajdziesz tam przede wszystkim artykuły spożywcze. Sklep dba także, żeby w aktualnej ofercie znalazły się owoce i warzywa z ekologicznych upraw. Promocje Lidla dotyczą często artykułów spożywczych inspirowanych smakami z różnych zakątków świata.
Gazetka promocyjna Lidla to źródło wiedzy o najtańszych produktach, które zachwycą Cię świetną, jakością. Dzięki ulotkom z aktualną ofertą zaplanujesz dokładnie zakupy. A przed wyjściem z domu dowiesz się, ile wydasz.
Ostatnim posiłkiem jest kolacja. Dietetyczna kolacja to ostatni, ale bardzo ważny posiłek. Powinniśmy ją zjadać 2-3 godziny przed snem. Zjedzenie dietetycznej kolacji zapobiega nocnemu objadaniu się, niwelując spadek glukozy we krwi. Kolacja na diecie powinna być lekka i zbilansowana. Dietetyczna kolacja powinna pokrywać 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. A także powinna składać się z produktów białkowych, warzyw, które nie mają właściwości wzdymających. A także produktów pełnoziarnistych zbożowych.
Należy zrezygnować z tłustych dań, fast foodów, pizzy oraz słodkich przekąsek. Na kolację świetnie sprawdzą się sałatki ze świeżych warzyw, jak również dania na ciepło. Tutaj przede wszystkim możemy przygotować:
Papryka faszerowana warzywami i kaszą jaglaną z ricottą (242 kcal)
- 140 g (1 sztuka) papryki czerwonej;
- 20 g kaszy jaglanej;
- 80 g włoszczyzny;
- 5 g (1 łyżeczka) natki pietruszki;
- 40 g ricotty;
- 5 g (1 łyżeczka) oliwy z oliwek.
Wykonanie: Paprykę przekrój na pół, wydrąż nasiona. Kaszę jaglaną ugotuj w wodzie, wymieszaj z podduszonymi wcześniej warzywami, ricottą, natką pietruszki i przyprawami. Paprykę nafaszeruj tak przygotowaną masą. Piecz przez około 25 minut w temperaturze 180 st. C.
Natomiast tesco gazetka prezentuje objęte promocją świeże, sezonowe warzywa i owoce Nowe gazetki zawsze dostępne są w przy wejściu do sklepu. Tak, aby każdy mógł na bieżąco śledzić promocje podczas robienia zakupów.