Komosa ryżowa – właściwości i skutki uboczne

  • Alicja
  • 7 lutego 2018
  • 0
komosa ryżowa

Komosa ryżowa, nazywana też ryżem peruwiańskim, to prawdziwy hit ostatnich lat. Jeśli chodzi o zdrowe odżywianie i żywność ekologiczną. Komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest bardzo ceniona ze względu na jej wartości odżywcze. Quinoa jest rośliną, która wytwarza bogate w skrobię nasiona i pełnowartościowe białko. Może być stosowana jako alternatywa dla białka zwierzęcego i pojawić się w diecie wegan. Jest też świetną alternatywą dla produktów zbożowych, które mogą bez obaw spożywać osoby na diecie bezglutenowej. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, jest więc całkowicie bezpieczna dla bezglutenowców.

Ma ona lekko słodki smak. Komosa ryżowa może zastąpić ryż, kaszę, ziemniaki czy makarony.

Komosa ryżowa właściwości

Komosa ryżowa (quinoa) jest jedną z najstarszych roślin uprawnych świata i jedną z najbardziej odżywczych. Komosa ryżowa ma bardzo dużą ilość białka. A także wszystkie niezbędne aminokwasy, wapń, żelazo, miedź, fosfor, witaminy z grupy B. W jej skład wchodzą witaminy z grupy B w tym również witaminę B6. Która w parze z magnezem dba o nasz układ nerwowy oraz krwionośny.

Zalety komosy ryżowej

Zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy

  • Komosa ryżowa zawiera bardzo dużo białka, dlatego jest idealnym produktem żywnościowym. Dla osób w każdym wieku — zarówno dla dzieci, osób dorosłych i starszych. Niezwykłe składniki quinoi sprawiają, że z powodzeniem może zastąpić nie tylko produkty zbożowe, ale też mięso. Jest więc idealnym produktem dla bezglutenowców, jak i również dla wegetarianów.

Zawiera dwa razy więcej wapnia niż mleko

  • Komosa ryżowa to bogate źródło białka. To również doskonały zamiennik dla osób, które nie tolerują nabiału. A także nie lubią mleka oraz jego przetworów. Komosa ryżowa jest szczególnie zalecana osobom narażonym na słabe kości. Dzieciom i młodzieży, kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie menopauz. Takie osoby zmagają się z osłabieniem gęstości kości i narażone są na zmiany osteoporozowe. Dzieci powinny jeść komosę ryżową także dlatego, że stymuluje ona hormon wzrostu i wspomaga prawidłowe rośnięcie.

Zawiera przeciwutleniacze

  • Komosa ryżowa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które dla naszego zdrowia mają wielkie znaczenie. Sprawiają, że starzejemy się dużo wolniej, a nasze narządy wewnętrzne są chronione przed zmianami nowotworowymi. Komosa ryżowa, spożywana regularnie, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, oczyszcza krew, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Komosa ryżowa jest również doskonałym źródłem aminokwasu metioniny. Ma ona bardzo duży wpływ na stan naszej skóry, włosów i paznokci.

Zawiera dużo zdrowego białka

  • Duża zawartość naturalnego błonnika blokuje apetyt, dając uczucie sytości i wspomagając jednoznacznie przemianę materii. Oczyszcza też układ pokarmowy ze złogów i toksyn, zgromadzonych przede wszystkim w jelitach. Błonnik świetnie wspomaga wszystkie kuracje odchudzające oraz poprawia funkcjonowanie jelit.

Zawiera niski indeks glikemiczny

  • Komosa ryżowa jest produktem o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki czemu nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi. Jest pokarmem dozwolonym i zalecanym dla osób cierpiących na cukrzycę oraz osób z nadwagą i otyłych. W jej skład wchodzą przede wszystkim węglowodany złożone. Niewiele jest natomiast cukrów prostych, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących na cukrzycę oraz cierpiących na napady głodu.

Zawiera dużo witamin i minerałów

  • Komosa ryżowa to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera aż dwa razy więcej witaminy E oraz żelaza. Komosa ryżowa zawiera też nienasycone tłuszcze, które mają dobry wpływ na układ krążenia. Kwasy tłuszczowe – linolowy, linolenowy i oleinowy obniżają poziom cholesterolu oraz ryzyko powstawania miażdżycy.

Komosa ryżowa skutki uboczne

Negatywną cechą nasion quinoa jest zawartość saponin. Utrudniają one przemysłowe wykorzystywanie komosy ryżowej, jak i również powodują obniżenie krzepliwości krwi. A także plazmolizę krwinek czerwonych oraz obniżenie przyswajalności niektórych składników. Substancje te mogą powodować reakcje alergiczne i gastrologiczne. Efektem ubocznym będzie dyskomfort. Mogą się też pojawić wymioty, biegunka oraz bóle żołądka i jelit.

Dlatego ważne jest, żeby przed ugotowaniem bardzo dokładnie przepłukać produkt wodą. Tak, aby usunąć znajdujące się na niej saponiny.

Komosa ryżowa jak gotować

Quinoa, czyli komosa ryżowa, w kuchni jest bardzo wszechstronna. Sprawdza się świetnie w roli dodatku do warzywnych gulaszy. Można ją śmiało stosować jako zamiennik ryżu i kasz.

Nieoczyszczone nasiona komosy pokryte są związkiem chemicznym o gorzkim smaku, zwanym saponiną. Aby pozbyć się goryczki, należy je przed gotowaniem dokładnie opłukać. W tym celu umieszczamy nasiona w sicie o drobnych oczkach i przepłukujemy pod strumieniem zimnej wody.

Jak przygotować komosę ryżową:

  • opłukujemy komosę;
  • do 2 szklanek wrzątku dodajmy 1 szklankę komosy;
  • gotujemy na wolnym ogniu około 15 minut;
  • odstawiamy do całkowitego wchłonięcia wody.

Bardzo ważne jest, by dobrze ugotować komosę, aby była miękka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]