Doping dla mózgu

  • Alicja
  • 31 stycznia 2019
  • 0
doping mózgu

Co kryje się za określeniem dopingu dla mózgu? Czy słyszałeś kiedykolwiek o takim pojęciu? Doping dla mózgu, to przede wszystkim wsparcie w wykonywaniu codziennych zadań. Mózg przetwarza w ciągu dnia tyle informacji, że czasami zwyczajnie nie nadąża nad swoimi obowiązkami. W takiej sytuacji, kiedy nie daje już rady pomocą okazują się substancje nootropowe. Coraz częściej są stosowane, jako suplementacja. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób mogą wpłynąć na twój organizm, jakie oferują mechanizmy działania i dlaczego warto zastanowić się nad ich stosowaniem.

Z pomocą środki nootropowe

W życiu jesteśmy poddawani ogromnej presji. Dzieje się tak od najmłodszych lat, kiedy przekraczamy po raz pierwszy próg szkoły. Gonimy za najlepszymi wynikami, konkurujemy ze swoimi kolegami. Później idziemy na studia gdzie natłok wiedzy, którą musimy przyswoić do sesji wydaje się niemożliwa do zrealizowania. Na koniec lata pracy, w której nie zawsze czujemy się dobrze. Natłok zadań, stres, nieprzespane noce mocno mogą się odbić na naszym zdrowiu. Co wtedy?

Nootropy poprawiają produktywność umysłową, zwiększają kreatywność i działają mobilizująco. Środki nootropowe to nic innego, jak substancje działające na korzyść Twojego mózgu i pozwalające mu na osiągnięcie większej wydajności. Środki nootropowe przyspieszają procesy myślowe, zdolność kojarzenia, przyczyniają się do polepszenia pamięci. Są nieocenioną pomocą dla osób pracujących umysłowo oraz studentów, którzy muszą przygotowywać się do ważnych sesji.

Czym są i jak działają nootropy?

Nootropy to substancje, które wpływają na pewne mechanizmy w obszarze mózgu. Jeżeli są właściwie dopasowane to wywołują konkretne efekty. Działanie nootropów jest szerokie dlatego raczej się nie zdarza, aby były odpowiedzialne tylko za jeden konkretny mechanizm.

Co za tym stoi? Ich praca polega na modulacji stężenia neurotransmiterów. Twój mózg jest złożony z ogromnej ilości neuronów, które są połączone ze sobą poprzez synapsy. Właśnie neurony generując współpracę z substancjami chemicznymi czyli neurotransmiterami sprawiają, że odczuwasz i myślisz.

Środki nootropowe biorą także udział w pobudzaniu neurogenezy czyli innymi słowy narodzin neuronów. Do czego są one nam potrzebne? Nowe neurony odpowiedzialne są za łatwość uczenia się oraz zapamiętywania i przyswajania

wiedzy w szybszy sposób. Spokojnie, to nie wszystko, co jeszcze mogą dla ciebie zrobić substancje nootropowe.

Nootropy zwiększają też krążenie w mózgu, poszerzają naczynia krwionośnie i zaopatrują go w potrzebne związki. Dzięki temu Twój mózg staje się bardziej wydajny, a ty odczuwasz większą ilość energii. Masz moc do działania!

Dodatkowo środki nootropowe pozwalają na wzmocnienie neuroplastyczności. Czyli stworzenie nowej sieci połączeń pomiędzy neuronami i odpowiednie jej wzmocnienie. Jeżeli mózg będzie plastyczny to ułatwi to mu lepsze zapamiętywanie, proces adaptacji i wzmocni szybkość reakcji na nieznane wydarzenia.

Na koniec warto wspomnieć, że środki nootropowe pomagają w ochronie twoich neuronów. Inaczej ta funkcja określana jest mianem neuroprotekcji. Takie wsparcie ze strony środków nootropowych pozwala na wolniejsze starzenie się neuronów oraz zmniejsza szansę na ich uszkodzenia.

Zwiększona świadomość i motywacja do działania dzięki środkom nootropowym

Właśnie dzięki temu, że substancje nootropowe oferują tworzenie nowych komórek nerwowych działają na korzyść dla mózgu. Poprawiają przepływ krwi, wpływają na to, że możesz pracować bardziej wydajnie a podczas wykonywania zadań stajesz się też skupiony i pewny tego co robisz.

Środki nootropowe wspierają twój ośrodkowy układ nerwowy i pewne obszary mózgu. Chcąc zyskać lepszą motywację do działania, zredukować zmęczenie i wpłynąć na większą wydajność, możesz zainteresować się konkretnymi substancjami nootropopowymi, które mogą ci w tym pomóc.

Podsumowanie:

Oczywiście każdy człowiek przeżywa w swoim życiu stres. Zwykle jest on związany z trybem życia jaki prowadzi, pracą, która nie zawsze jest dla niego satysfakcjonująca, ilością zadań, które otrzymuje i szybkim terminem na ich zrealizowanie.

Może się okazać, że na pewnym etapie nie dajesz sobie rady i zwyczajnie potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Twój organizm po prostu jest przemęczony i nie jest w stanie przyswoić więcej informacji ani pracować ponad swoje siły! Wtedy właśnie mogą pomóc Ci środki nootropowe, które poradzą sobie z odczuwanym przez Ciebie niepokojem, brakiem motywacji czy zmniejszoną kreatywnością.

Oczywiście, aby nootropy zadziałały w bezpieczny i efektywny dla Ciebie sposób dobrze jak skonsultujesz się ze specjalistą. Najważniejsze jest także dobranie właściwej dawki, do twojego wieku, towarzyszących objawów, które chcesz zniwelować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]