Dieta paleo

  • Alicja
  • 2 lutego 2018
  • 0
Dieta Paleo

Dieta Paleo będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników mięsa. Odpowiednio dobrany plan żywieniowy może być też przydatny w profilaktyce nadciśnienia, cukrzycy typu 2, a nawet chorób nowotworowych. Sprawdź, jakie produkty uwzględnia dieta Paleo i jakich podstawowych zasad powinieneś przestrzegać, jeśli się na nią zdecydujesz.

Produkty diety paleo

Powszechnie uznaje się, że dieta Paleo powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, które będą naszym pierwotnym źródłem energii. Uwzględniając produkty pochodzenia zwierzęcego, przyczynisz się przy tym do zmniejszenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są jaja, mleko, ser, olej kokosowy, olej palmowy, podroby, mięso (wołowina, wieprzowina, baranina). Mówi się, że dieta Paleo opiera się głównie na mięsie. Jeśli nie jesteś jego zwolennikiem, równie dobrze możesz go zastąpić tłuszczami roślinnymi w postaci ryb, owoców morza, orzechów czy też awokado.

Podobnie jak w diecie bebio, w Twoim planie żywieniowym powinna się znaleźć odpowiednia ilość białka. Jest to bardzo ważne, gdyż białko sprzyja produkcji enzymów trawiennych, budowie mięśni, a także regulacji nawodnienia organizmu. Warto jednak mieć na uwadze, że spożywanie zbyt dużej ilości tego składnika możesz przyczynić się do zwiększenia masy ciała, gdyż nadmiar białka przekształci się w tkankę tłuszczową. Duże pokłady białka znajdziesz w piersi z kurczaka, soi, fasoli białej, jajkach oraz produktach mlecznych.

Dieta Paleo jest uboga natomiast w węglowodany proste, ale bardzo bogata w owoce i warzywa. Dzięki temu jest źródłem cennych  witamin A i D i składników mineralnych (jod, cynk, miedź, selen, żelazo hemowe), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Nie zaleca się natomiast jedzenia roślin strączkowych, słodyczy, produktów zbożowych oraz picia słodkich napojów i alkoholu.

Dieta Paleo zasady

Dieta Paleo, podobnie jak dieta bebio, cieszy się coraz większą popularnością.  Główną ideą, która jej przyświeca, jest spożywanie zdrowych produktów i ograniczenie do minimum produktów przetworzonych. Bardzo dużą rolę odgrywa jedzenie mięsa. Istotne jest nie tylko jedzenie posiłków będących źródłem błonnika i białka, ale też właściwe nawodnienie organizmu i aktywność fizyczna. Szczególnie zaleca się bieganie, pływanie i spacery, czyli to, co prawdopodobnie wykonywali ludzie z okresu paleolitu.

Dieta Paleo przepisy

Twórcy diety przekonują, że dieta paleo jest kluczem do szczupłej sylwetki, jak i świetnego samopoczucia. Tak zdrowy plan żywieniowy naszych przodków sprawił, że choroby serca czy otyłość nie były im tak naprawdę znane.

Dieta ta uwzględnia spożywanie czterech posiłków każdego dnia. Na śniadanie możesz zjeść np. czerwonego grejpfruta i krewetki ugotowane na parze lub sałatkę owocowo-warzywą z gotowanym jajkiem i orzechami włoskimi.

Drugie śniadanie powinno natomiast składać się z sałatki z rukoli, kurczaka, gotowanej marchewki i sałaty lub sałatki z tuńczyka, migdałów i wody mineralnej. Ciekawym rozwiązaniem może być też kurczak grillowany z warzywami gotowanymi na parze.

Na obiad możesz wybrać np. grillowaną pierś z indyka, surówkę z warzyw, kiwi i wodę z cytryną.

Kolacja powinna być lekka, dlatego zaleca się spożywanie suszonych moreli lub jabłek, jajka ugotowanego na twardo, orzechów włoskich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]