• Strona główna
  • >
  • Zdrowie
  • >
  • Dieta bezglutenowa – poznaj jej charakterystykę i kiedy bezpiecznie można ją stosować

Dieta bezglutenowa – poznaj jej charakterystykę i kiedy bezpiecznie można ją stosować

  • Alicja
  • 27 sierpnia 2019
  • 0
dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa stała się obecnie bardzo modna. Choć to akurat niezbyt dobra moda. Wiele fit celebrytek nie mających pojęcia o jej stosowaniu promuje ją w mediach. Dlatego pamiętajcie, że taką dietę można tylko i wyłącznie stosować w uzasadnionych przypadkach, absolutnie nie należy wprowadzać jej na własną rękę. Najlepiej wybrać się do poradni dietetycznej i uzyskać fachową pomoc dietetyka klinicznego.

Dieta bezglutenowa – „z czym to się je”?

Załącznik:
chleb-bez-glutenu.jpg

Dieta bezglutenowa powinna być stosowana tylko i wyłącznie u osób chorych na celiakię, czyli chorobę trzewną. Jest to trwała glutenozależna enteropatia jelita cienkiego o podłożu genetycznym. Należy tutaj pamiętać, że celiakia nie jest alergią, choć często jest z nią mylona. Ta choroba jest autoimmunologiczna i niestety trwa przez całe życie chorego, choć dzięki stosowaniu odpowiedniej diety nie jest groźna. Warto jeszcze wiedzieć, że spożywanie produktów, gdzie owy gluten występuje prowadzi do odpowiedzi układu odpornościowego, gdyż gluten działa na organizm toksycznie i powoduje zanik kosmków jelita cienkiego, a także wypustek błony śluzowej przez co wchłanianie substancji odżywczych jest w znaczący sposób upośledzone.

Jak rozpoznać celiakię?

Celiakia daje charakterystyczne objawy i często właśnie na ich podstawie lekarz może rozpoznać tę jednostkę chorobową. Najczęściej występują bóle brzucha, a także jego wzdęcie. Chorzy skarżą się również na biegunki zarówno tłuszczowe, jak i wodniste. Kolejnym objawem jest chudnięcie i gorsze samopoczucie, a także epizody depresyjne. Z kolei u dzieci może występować zaburzenie rozwoju i niski wzrost. Warto jednak wiedzieć, że w celiakii objawy nie występują u wszystkich. Często jednak chorzy czują się osłabieni, bądź też występuje u nich niedobór żelaza. Bywa i tak, że jedynym objawem są problemy skórne, czy afty i wrzodziejące zapalenie jamy ustnej. Może występować także problem z płodnością. Aby w 100% potwierdzić celiakię konieczne jest wykonanie określonych badań. Jest to badanie serologiczne z krwi, a także biopsja jelita cienkiego.

Masz celiakię? Zrezygnuj z glutenu!

Osoby, u których diagnoza zostaje potwierdzona muszą absolutnie zrezygnować ze spożywania glutenu, który ma destrukcyjny wpływ na ich organizm. W tym przypadku należy go wyeliminować. Zatem musicie wiedzieć, że gluten jest grupą białek występujących w zbożach, zwłaszcza pszenicy. A jak wiadomo pszenica jest spokrewniona z żytem i jęczmieniem, które również gluten zawierają. Gluten znajduje się także w orkiszu, pszenicy choracjańskiej, pszenżycie. Zatem białka należące do glutenu występują w mące, kaszy, płatkach, otrębach, oczywiście także w makaronie, czy pieczywie. To właśnie takie produkty należy całkowicie wyeliminować. Należy też pamiętać, że gluten, często stosowany jest jako zagęstnik, czy też nośnik smaku, zatem konieczne jest dokładne czytanie etykiet i kupowanie tylko produktów gluten free. Z kolei można spożywać chude mięsa typu indyk, czy królik, a także tapiokę, kaszą jaglaną, skrobię ryżową i kukurydzianą. Polecane jest ponadto jedzenie wielu warzyw i picie tylko wody oraz naturalnych soków. Warto również spożywać szczypiorek i pietruszkę.

Dlaczego dieta bezglutenowa nie jest polecana dla wszystkich?

Dieta bezglutenowa często traktowana jest jako moda. Jednak może być ona szkodliwa, jeżeli jest spożywana przez osoby nie chorujące na celiakię. Przede wszystkim może doprowadzić do dużych niedoborów. Często osoby stosujące na własną rękę taką dietę kupują zamienniki produktów z glutenem nie czytając przy tym etykiet, przez co nie zdają sobie sprawy, że takie produkty są „bogate” w konserwanty „E”. Ponadto taka dieta zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, a to dlatego, że w produktach, w których znajduje się gluten, znajduje się też błonnik. A właśnie błonnik znajdujący się np. w pieczywie pełnoziarnistym pozytywnie wpływa na pracę serca.

Dieta bezglutenowa musi być odpowiednio zbilansowana, zatem warto udać się do poradni dietetycznej, gdzie dietetyk dokładnie dopasuje dietę do Ciebie i zapotrzebowania organizmu. Nigdy nie diagnozuj się samodzielnie, bo taka dieta może być także szkodliwa. Zamiast ufać celebrytom zaufaj wiedzy medycznej i specjalistom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]