Czarnuszka – właściwości lecznicze i działanie

  • Alicja
  • 7 lutego 2018
  • 0
Czarnuszka

Czarnuszka siewna zwana także czarnym kminkiem jest rośliną należącą do rodziny jaskrowatych. Uprawiana jest ona w wielu krajach świata – w tym również i w Polsce. W niektórych częściach naszego kraju spotkać można nawet spotkać jej dzikie okazy. Jednym ze znaków rozpoznawczych rośliny są dość duże, pojedyncze kwiaty osiągające nawet do trzech centymetrów. Z błękitnym unerwieniem i seledynowym szczytem. Jej owoce zawierają czarne jak węgiel, trójgraniaste nasiona. Czarnuszka siewna jest rośliną dość przyjemną dla oka. Bywa często rośliną ozdobną i to nie tylko uprawianą na rabatach. Często ją również możemy zobaczyć w bukietach.

Czarnuszka kwitnie od września do maja, można z niej wytwarzać miód i używać jako przyprawy. Nasiona czarnuszki znalazły również zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie.

Czarnuszka właściwości

Czarnuszka znana była jako roślina lecznicza już w czasach starożytnych. Właściwości czarnuszki są ogromne, w jej nasionach znajdziemy bardzo dużo witamin. Między innymi takie witaminy jak: A, E i witaminy z grupy B. A także minerały jak selen, cynk, magnez, wapń, żelazo, potas i sód. W nasionach znajduje się również aromatyczny olejek eteryczny. Dlatego nasiona są wykorzystywane w kuchni, jak i w kosmetyce.

Nasiona czarnuszki mają właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe oraz antyoksydacyjne.

Nasiona czarnuszki i olej z czarnuszki pomagają na:

  • Regularne przyjmowanie ma korzystny wpływ na układ immunologiczny. Stosowanie czarnuszki pomaga wyeliminować pierwsze oznaki grypy lub przeziębienia;
  • Nasiona czarnuszki wzmacniają układ odpornościowy;
  • Olej z czarnuszki poprawia samopoczucie alergikom;
  • Olej z czarnuszki pomaga przy anemii. Regularne stosowanie podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów;
  • Czarnuszka ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne;
  • Czarnuszka ma również działanie przeciwpasożytnicze. Olej z czarnuszki ma działanie przeciwtasiemcowe. Kuracja z czarnuszki powaga również w przypadku zakażeń przywrą. Czarnuszka dzięki poprawie funkcji układu immunologicznego skutecznie zwalcza również owsiki, blastocytozę, a nawet włośnia krętego;
  • Czarnuszka chroni przed promieniowaniem;
  • Czarnuszka obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Chroni również przed wzrostem homocysteiny, prowadzącej do rozwoju miażdżycy;
  • Chronią wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem związków chemicznych i leków;
  • Nasiona wykazują właściwości przeciwwrzodowe, działają one ochronnie na błonę śluzową żołądka. A także zmniejszają uszkodzenia powstające w przebiegu choroby wrzodowej;
  • Ma działanie cytotoksyczne – przeciwnowotworowe;
  • Pomaga opanować zmiany skórne. Olej z czarnuszki jest tradycyjnie stosowany w przypadkach trądziku, łuszczycy, przy atopowym zapaleniu skóry. A także przy grzybicy skóry, wysypek, zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym lub poparzeniem słonecznym;
  • Ma działanie antycukrzycowe. Reguluje poziom cukru we krwi;
  • Chroni przed osteoporozą;
  • Czarnuszka działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy. Ma działanie antydepresyjne, uspokajające i przeciwlękowe;
  • Czarnuszka działa doskonałe na problemy z włosami. Przeciwdziała łysieniu, hamuje wypadanie włosów, pozwala pozbyć się łupieżu i spowodowanego stanem zapalnym swędzenia. Jak i również pobudza porost włosów i zwiększa gęstość czupryny;
  • Czarnuszka również przyśpiesza gojenie się ran;
  • Czarnuszka korzystnie wpływa na układ rozrodczy. Reguluje miesiączkowanie, wspomaga laktację u matek karmiących, a także działa trochę też jak tabletka antykoncepcyjna. U panów czarnuszka podnosi poziom testosteronu;
  • Czarnuszka pomocna jest również u astmatyków. Po kilku tygodniach stosowania oleju z czarnuszki poprawiła się wydolność płuc oraz może ustąpić świszczący oddech.

Czarnuszki nie powinny pić kobiety, które starają się o dziecko. Działa bowiem trochę jak tabletki antykoncepcyjne.

Czarnuszka jak jeść

Czarnuszkę używa się w kuchni zwykle pod postacią przyprawy. Wykorzystuje się zwykle całe ziarenka lub zmielone albo oleju tłoczonego na zimno.

W kuchni zmielona czarnuszka smakuje jak pieprz. W przeciwieństwie do niego nie drażni jednak przewodu pokarmowego. Warto wypełnić swoją pieprzniczkę zmieloną czarnuszką zamiast tradycyjnego pieprzu. Całe lub zmielone ziarenka można dodawać do pieczenia chleba, do ciasta oraz jako posypkę na wierzch. Stosuje się ją również do zup, sałatek, kanapek, do bigosu i do duszonych warzyw. Oraz przy wyrobie domowego sera, wina czy przy kiszeniu warzyw.

Można z niej również przyrządzić herbatkę. Wystarczy jedna łyżka nasion, którą zalewamy wrzątkiem i parzymy około 20 minut. Następnie odcedzamy i możemy dosłodzić miodem.

Czarnuszka na włosy

W kosmetologii olejek z czarnuszki jest traktowany jako jedno z lepszych antidotum na trądzik czy łupież. Hamuje również wypadanie włosów i stymuluje wzrost nowych.

Czarnuszka świetnie sprawdza się jako środek leczący nadmierne wypadanie włosów. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Czarnuszka pomaga w pozbyciu się uciążliwego łupieżu i stanów zapalnych skóry głowy. Dodatkowo znacząco wzmacnia, wygładza, nabłyszcza i nawilża włosy.

Olejek z czarnuszki często wykorzystuje się w zabiegu olejowania włosów. Polega on na wtarciu w umyte i lekko osuszone włosy odpowiedniej porcji oleju. Wcieramy go od końcówek aż po nasadę. A następnie wraz z delikatnym masażem włosów nakładamy go na skórę głowy. Tak przygotowane włosy owijane są folią i najlepiej, gdyby były pozostawione na całą noc. Efekty są błyskawiczne. Włosy są zdecydowanie bardziej błyszczące i wzmocnione. Szczególnie u podstawy, dzięki temu włosy o wiele lepiej się unoszą. A skóra głowy jest ukojona i zdaje się jakby „lżejsza”. Czasami niezbędne jest, aby po zabiegu odczekać jedno lub dwa mycia głowy. Po to, aby włosy unormaliowały się i wtedy zobaczymy ostateczny efekt. Najlepiej jest powtarzać ten zabieg 3–4 razy w miesiącu, ponieważ pozwoli nam to uzyskać trwały efekt.

Dla wzmocnienia działania olejku możesz również zacząć pić olej w czarnuszki. Warto pić pół łyżeczki oleju z czarnuszki przed każdym posiłkiem. Pamiętajmy, aby kupować tylko olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Po otwarciu przechowujemy go w lodówce.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]