Błonnik witalny

  • Alicja
  • 3 lutego 2018
  • 0
błonnik witalny

Błonnik witalny to suplement diety, w skład którego wchodzą naturalne nasiona roślin. To właśnie one mają niezwykle zbawienny wpływ na nasz organizm: łagodzą stany zapalne, zapewniają uczucie sytości i obniżają poziom krwi. W tym artykule sprawdzamy, jak należy go stosować i jakie może wywołać efekty uboczne jego długotrwałe spożywanie.

Skład błonnika witalnego

W skład błonnika witalnego wchodzą naturalne surowce roślinne, w tym nasiona babki jajowatej i babki płesznik. Pierwsze z wymienionych są bogactwem związków śluzowych, dlatego mają zdolność do pochłaniania dużej ilości wody ze szkodliwymi dla zdrowia toksynami. Będą też idealnym lekarstwem na stany zapalne jelit, wysokie nadciśnienie i hemoroidy. Podobnie jak siemię lniane, błonnik witalny wspomaga odchudzanie, dlatego sięga po niego coraz więcej kobiet.

Nasiona z babki płesznik są natomiast źródłem dużej ilości błonnika, dzięki czemu skutecznie zapobiegają zaparciom, regulując przy tym proces trawienny. Mają też działania przeczyszczające, dlatego spożywając błonnik witalny, przyczynisz się do zwiększenia ilości wypróżnień, bez uporczywych wzdęć. Dodatkowo zapewniają uczucie sytości i usprawniają przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Badania wykazały, że naturalny suplement diety pozwala obniżyć poziom krwi.

Błonnik witalny – jak stosować?

Jeśli zależy Ci na włączeniu błonnika witalnego do swojej codziennej diety, to w ciągu dnia powinieneś stosować ok. 12 g błonnika pokarmowego, co przekłada się na dwie łyżeczki proszku. Polecaną dawkę należy przyjmować dwa razy dziennie, czyli jedna porcja musi wynosić 6 g. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz je spożywać tuż po śniadaniu i po kolacji. Dzięki temu uda Ci się najdłużej utrzymać uczucie sytości i zmniejszyć łaknienie między posiłkami.

Istotne jest też, aby podczas kuracji dbać o odpowiednie nawodnienie  organizmu. Zalecana dawka dzienna to 2 litry wody. Twoja codzienna dieta powinna uwzględniać również produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, pestki oraz orzechy w celu dostarczenia niezbędnej dawki błonnika.

Niekorzystne dla naszego zdrowia będzie spożywanie błonnika pokarmowego przed snem. O ile niektóre zioła można spożywać bez ograniczeń, o tyle błonnik witalny zaleca się stosować nie dłużej niż dwa tygodnie.

Błonnik witalny efekty uboczne

Nadmierne spożycie błonnika witalnego może sprawić nam wiele problemów w funkcjonowaniu układu pokarmowego. W efekcie może doprowadzić do wzdęć, biegunki czy też zaburzeń wchłaniania witamin i składników mineralnych. Zbyt długie stosowanie błonnika pokarmowego może przyczynić się również do powstania zaparć. Babka jajowata, która wchodzi w skład naturalnego suplementu diety, może wywołać reakcje alergiczne, w tym katar sienny, kaszel lub opuchnięcie powiek. Jeśli zauważysz takie objawy, powinieneś jak najszybciej odstawić kurację uwzględniającą wykorzystanie błonnika witalnego. Warto również wiedzieć, że długotrwałe spożycie błonnika może zahamować wchłanianie spożywanych pokarmów. Odpowiedzialne za to będą śluzy roślinne, które mogą spowodować anemię i awitaminozę.

Tego typu produkt nie jest zalecany dla małych dzieci i niemowląt. Nie powinny go też spożywać osoby, które mają bóle brzucha, wymioty lub niedrożność jelit.

[Głosów:0    Średnia:0/5]