BCAA: najczęstsze pytania

  • Alicja
  • 14 listopada 2018
  • 0
BCAA

Chociaż BCAA bez wątpienia stanowią jedną z najbardziej popularnych odżywek kulturystycznych, to jednak praktyka dowodzi, że stosowanie aminokwasów o łańcuchach rozgałęzionych nadal stanowi przedmiot licznych wątpliwości i kontrowersji. Postarajmy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie suplementacji przy pomocy bcaa.

BCAA: najczęstsze pytania

1. Czy BCAA wykazują tylko działanie kataboliczne?

Jeżeli chodzi o samo działanie bezpośrednie, to odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak pamiętać o tym, że efektywność procesów anabolicznych jest uwarunkowana wieloma różnymi czynnikami. Jednym z bardziej istotnych pośród nich jest przebieg regeneracji potreningowej: im jest ona skuteczniejsza i przebiega sprawniej, tym lepsze warunki mają mięśnie do wzrostu. BCAA tymczasem w ogromnej mierze odpowiada również za regenerację potreningową. W ten sposób łatwo dojść do wniosku, że chociaż aminokwasy BCAA same w sobie raczej nie wykazują działania o charakterze anabolicznym, to jednak umiejętne ich stosowanie może znacząco ułatwić nam proces budowy masy mięśniowej.

2. Czy po BCAA powinni sięgać wszyscy ćwiczący?

Czasami można spotkać się z opiniami, według których bcaa oraz wszystkie inne odżywki o działaniu antykatabolicznym są użyteczne przede wszystkim dla tych ćwiczących, którzy już posiadają jakąś masę mięśniową. Nie jest to prawda. Trzeba pamiętać, że katabolizm mięśni występuje zawsze podczas wysiłku treningowego, niezależnie od tego, czy ważymy 65,80 czy 100 kilogramów. Druga kwestia to istotny udział BCAA w procesie regeneracji mięśni po wysiłku. Z tych dwóch wymienionych powodów, aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych należy stosować na każdym etapie pracy nad swoją sylwetką.

3. Czy warto stosować BCAA w połączeniu z L-Glutaminą?

Na rynku naprawdę sporo preparatów z BCAA jest wzbogacanych L-Glutaminą. Czasami trenujący starają się znaleźć BCAA w „czystej” postaci, czyli bez żadnych przymieszek. Na pewno najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby łączne stosowanie „czystego” BCAA oraz drugiego preparatu zawierającego L-Glutaminę. W ostateczności jednak również BCAA z L-Glutaminą stanowi korzystne wyjście. Dlaczego? L-Glutamina świetnie uzupełnia antykataboliczne działanie BCAA, przede wszystkim na zasadzie wspierania organizmu w procesach uzupełniania glikogenu w mięśniach, na co BCAA raczej nie ma wpływu. Warto zaś pamiętać, że odpowiednia ilość Glikogenu w komórkach mięśniowych to właściwie niezbędny warunek do wzrostu muskulatury. Z tego powodu, L-Glutamina powinna wchodzić w skład naszej suplementacji. Ostatecznie niewielkie zmniejszenie podaży BCAA na rzecz L-Glutaminy stanowi bez wątpienia lepsze wyjście, niż całkowity brak L-Glutaminy na rzecz wyższej dawki BCAA.

4. Czy BCAA są ważne przede wszystkim w fazie redukcji?

Nie. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze została już zawarta w punkcie numer 2. BCAA nie tylko chronią mięśnie przed katabolizmem, ale również wpływają na jakość warunków do wzrostu masy mięśniowej. Z tego powodu, aminokwasy należy stosować zarówno w fazie redukcji, jak i w trakcie budowy mięśni.

Więcej informacji na temat BCAA można znaleźć tutaj: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_AMINOKWASY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]